Policjanci z Warmii i Mazur przygotowani do majówki na wodzie

2023-04-29 13:00:00(ost. akt: 2023-04-28 14:48:19)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Jak co roku, gdy jedni przygotowują się do realizacji majówkowych planów, drudzy, a wśród nich przede wszystkim policjanci, planują jak zadbać o bezpieczeństwo tych pierwszych. Na drogi wyjedzie więcej patroli i będzie więcej kontroli. Pierwsze służby w tym roku będą pełnione też na wodach, w związku z początkiem sezonu żeglarskiego i osób, które majówkę postanowią spędzić nad jeziorami.
Majówka na drogach
Po zimnych i mokrych miesiącach wszyscy z utęsknieniem wypatrują słońca i szansy na relaks w jego promieniach już podczas pierwszego majowego weekendu. W tym roku majówka przypada wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ zacznie się już 28 kwietnia i potrwa do 3 maja włącznie.

W tym czasie policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na głównych trasach w regionie oraz na drogach dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych. Dlatego też w tych miejscach pojawi się więcej patroli, które będą dbać o porządek w ruchu drogowym i wyciągać konsekwencje wobec tych uczestników ruchu drogowego, którzy zlekceważą przepisy i swoim zachowaniem sprowadzą zagrożenie dla siebie i innych.

Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą pełnić służbę wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.

Planując podróż zadbajmy o to, by nasze pojazdy były sprawne i sprawdzone, a za kierownicami auta siadali kierowcy przygotowani do jazdy, posiadający uprawnienia, wypoczęci i bezwzględnie trzeźwi. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych podróżujących i nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę.

Podczas majówki w 2022 roku w trakcie prowadzonych działań (29.04.-03.05.2022) policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 13 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, ale 14 osób zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do około 200 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 76 nietrzeźwych kierujących.

Majówka początkiem służby na wodach
Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy. W 2023 roku na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 70 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 33 łodzie i sprzęt ratunkowy. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy wodniacy do dyspozycji będą mieli policyjny skuter wodny, który dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu, został kupiony na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Policyjne patrole swoim nadzorem obejmą okolice kąpielisk oraz publiczne miejsca wypoczynku nad jeziorami.

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść. Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany.

W ubiegłorocznym sezonie letnim – od maja do września 2022 roku – policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach przeprowadzili ponad 1900 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Ujawnili w ich trakcie ponad 100 osób, które bezmyślnie korzystały z różnych sprzętów pływających, będąc w tym czasie pod wpływem alkoholu. W trakcie podejmowanych akcji ratunkowych uratowali życie 9 tonącym osobom. W tym okresie 38 osób niestety straciło życie w wodach regionu w wyniku utonięcia.

Komenda Powiatowa Policji w Braniewie
W Nowej Pasłęce policjanci zwodowali łódź, dzięki której będą patrolować wody Zalewu Wiślanego oraz rzeki Pasłęki w nadchodzącym sezonie. R-1 Parker 800 Pilothouse to jedna z najnowocześniejszych policyjnych łodzi na Warmii i Mazurach. Służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych - zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych - oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób. Jest ona dostosowana do tego, aby pełnić służbę na wodach morskich.


Komenda Powiatowa Policji w Giżycku
Policjanci z KPP w Giżycku dysponują w tym sezonie 3 łodziami SPORTIS (silnik zaburtowy YAMAHA, poj. 2800 cm³, moc – 200 KM), które będą pływać po wodach całego powiatu. Dodatkowo wodniacy z Posterunku Policji w Rynie, jako pierwsi w garnizonie dysponują skuterem wodnym SAE DOO (poj. 1630 cm³, moc – 170 KM), którego zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu.


Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi


Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie
Na wodach Jeziora Mikołajskiego i Tałty już pojawiła się policyjna łódź SPORTIS S-6500/k. Z początkiem maja policyjni wodniacy wyruszą na szlak Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie będą pilnować porządku na jeziorach: Mikołajskim, Tałty, Tałtowisko, Śniardwy, a także na Kanale Tałckim. Łódź SPORTIS S-6500/k posiada benzynowym silnik o mocy 200KM, pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h. Policyjną łódź motorową Parker z silnikiem zaburtowym 115KM zaobserwować będzie można w Mrągowie na Jeziorze Czos, gdzie z wody policjanci kontrolować będą mrągowskie kąpieliska miejskie, przystanie oraz kemping. W Pieckach natomiast mundurowi będą pilnować porządku z łodzi płaskodennej Atol typu R-3 z silnikiem o mocy 30KM.


Komenda Powiatowa Policji w Piszu
Policjanci pełniący służby na wodach powiatu piskiego mają w tym sezonie do dyspozycji trzy łodzie. Po jeziorach Roś, Seksty i Śniardwy oraz po Kanale Jeglińskim i na rzece Pisie będzie pływała policyjna łódź SPORTIS obsługiwana przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. Taką samą jednostką będą pływali wodniacy z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie po jeziorach Nidzkim, Guziance Dużej, Guziance Wielkiej i Bełdanach. Wodniacy z Komisariatu Policji w Orzyszu mają do dyspozycji łódź PARKER RIB, którą będą pływali po jeziorach Orzysz i Wierzbińskim. Wodniaków z powiatu piskiego w służbach na wodach wspierać będą przedstawiciele innych służb, takich jak: MOPR Łupki, PSP Pisz, Stowarzyszenie „PODWODNIK”, Straż Leśna, Straż Rybacka.