Na rowerze wczesną wiosną – jak przygotować się do jazdy?

2023-04-28 11:00:11(ost. akt: 2023-04-28 11:07:50)   Artykuł sponsorowany
Większość rowerzystów z niecierpliwością czeka na zakończenie sezonu zimowego. Kiedy tylko temperatura na dworze zaczyna wzrastać, wyciągają oni z garaży swoje rowery i przygotowują się do wyruszenia w trasę. O czym trzeba pamiętać podczas planowania wiosennych przejażdżek?
Jak przygotować rower do jazdy na wiosnę?


Pojazd, który w trakcie zimy przebywał w garażu bądź też w komórce, wymaga specjalnego przygotowania do wyruszenia w trasę. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko jednoślady w dobrym stanie technicznym są w stanie zagwarantować rowerzyście komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. 


Rower, który przez zimę stał bezczynnie, zapewne pokryty jest kurzem i różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Warto zająć się ich skrupulatnym usunięciem, a następnie – nasmarować specjalnym smarem wszystkie wymagające tego elementy pojazdu. W końcu trzeba także zainteresować się sprawdzeniem stanu hamulców, przerzutek, łańcucha oraz kół i opon. Przegląd techniczny roweru warto wykonywać przynajmniej raz do roku – wczesna wiosna to czas wręcz do tego idealny! 


Osoby, które nie są pewne, że są w stanie samodzielnie przygotować rower do jazdy na wiosnę, mogą skorzystać z usług specjalistycznych serwisów. 

Odzież do jazdy na rowerze wczesną wiosną – co wybrać?


Z racji tego, że wiosna jest porą roku charakteryzującą się kapryśną i nieprzewidywalną aurą, rowerzysta powinien być przygotowany na wszelkie warunki. Odzież przeciwdeszczowa na rower to coś, co warto zawsze mieć pod ręką. Niespodziewane opady mogą całkowicie przemoczyć rowerzystę, jeśli ten nie będzie miał pod ręką odpowiedniej, wodoodpornej odzieży. A to pierwszy krok do wychłodzenia organizmu i przeziębienia.


Jaka powinna być odzież używana do jazdy na rowerze? Pomimo tego że najlepszym wyborem, jeśli chodzi o odzież sportową, wydają się ubrania wykonane z lekkiej, przewiewnej bawełny, to jednak nie do końca tak jest. W przypadku wiosennej jazdy na rowerze o wiele lepiej sprawdzają się przyjemne, lekkie i komfortowe syntetyki, które świetnie odprowadzają pot z powierzchni skóry oraz posiadają zdolności termoregulacyjne.

Bielizna termiczna – konieczność wczesną wiosną


W polskich warunkach wczesna wiosna to czas, który zdecydowanie nie rozpieszcza przyjemnymi temperaturami. Dlatego każdy rowerzysta, który podczas wiosennej przejażdżki chce cieszyć się komfortem i wygodą na najwyższym poziomie, powinien zaopatrzyć się w odpowiednio dobraną odzież termiczną. Wykonana jest ona z termoaktywnych materiałów, które delikatnie przylegają do ciała i odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry. Dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne, które nie dopuszczają do powstawania brzydkich zapachów, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku intensywnych treningów.


Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy na jednośladzie, absolutnie nie można zapominać o obowiązkowych elementach wyposażenia każdego kolarza – ochraniaczach i kasku. Okazują się one nieocenione w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze.