Węgierski minister rolnictwa: Chcemy utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy do końca roku i rozwiązania problemu na szczeblu unijnym

2023-04-28 10:55:36(ost. akt: 2023-04-28 13:54:32)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

— Chcemy przekonać Komisję Europejską, aby zaakceptowała nasz zakaz importu ukraińskiego zboża do końca roku. Dzięki temu rolnicy będą mogli zebrać i przechować nowe plon — powiedział we wtorek minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Kwestia zakłóceń na rynkach państw Europy Środkowej


Nagy podkreślił przed spotkaniem z unijnymi ministrami rolnictwa w Luksemburgu, że jednym z głównych problemów jest obecnie kwestia zakłóceń na rynkach państw Europy Środkowej spowodowana importem ukraińskiego zboża.

— Wspólnie z pięcioma sąsiadującymi krajami staramy się przekonać Komisję Europejską do znalezienia rozwiązania problemu na szczeblu unijnym — powiedział polityk.

Konieczność pomocy finansowej dla rolników


Nagy wskazał również na konieczność pomocy finansowej dla rolników, w tym węgierskich, w związku z dotychczas poniesionymi kosztami.

Od środy na Węgrzech obowiązuje rządowy zakaz importu 24 kategorii produktów z Ukrainy, w tym zboża, w celu ochrony rynku wewnętrznego. Ograniczenia wprowadzono do końca czerwca. Jednocześnie tranzyt przez terytorium Węgier produktów z Ukrainy jest możliwy, ale po spełnieniu przez przewoźników określonych warunków, między innymi opuszczenia Węgier do końca siódmego dnia od wjazdu na terytorium kraju.

Przeciwko decyzji rządu zaprotestowało stowarzyszenie producentów artykułów zbożowych, które wskazywało, że ograniczenia odbiją się na hodowcach i konsumentach, a rynek węgierski potrzebuje jeszcze 700 tys. ton kukurydzy z importu.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl