Pływackie mistrzostwa Polski w olsztyńskiej Aquasferze

2023-04-26 12:05:36(ost. akt: 2023-04-26 12:08:46)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ponad 600 pływaków ze 114 klubów będzie rywalizować w Olsztynie w mistrzostwach Polski seniorów i młodzieżowców. Stawką rozpoczynających się w środę zawodów są medale i kwalifikacje m.in. do lipcowych mistrzostw świata w Japonii.
Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców rozgrywane będą przez cztery dni na 50-metrowym basenie olsztyńskiej Aquasfery. Wystartować ma 348 zawodników i 267 zawodniczek ze 114 klubów.

Według prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylii Jędrzejczak należy spodziewać się praktycznie całej czołówki, poza Katarzyną Wasick. Jak przypomniała, to najważniejsza tegoroczna impreza w kraju, a zawodniczy walczą nie tylko o medale mistrzostw Polski, ale też o kwalifikacje na mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy juniorów czy Uniwersjadę.

— Dlatego tak istotne jest to, żeby zawodnicy wykorzystali możliwości obiektu w Olsztynie. Mam nadzieję, że będą w jak najlepszej formie i tych kwalifikacji będziemy mieć jak najwięcej. Pierwsze już są i liczę, że zdecydowanie poszerzymy naszą kadrę, która wyjedzie na MŚ i inne najważniejsze międzynarodowe imprezy w tym roku — powiedziała Jędrzejczak.

Dotychczas minima uprawniające do startu na MŚ w japońskiej Fukuoce (23-30 lipca) uzyskali: Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa), Krzysztof Chmielewski (IUKS Muszelka Warszawa), Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) oraz Katarzyna Wasick i Paulina Peda (obie AZS AWF Katowice).

Jak zapowiedzieli organizatorzy, w Olsztynie od środy do soboty rozegrane zostanie 41 finałów. Zawody mają rozpoczynać się o godz. 9 sesjami eliminacyjnymi, finały zaplanowano od godz. 17.15, a ostatniego dnia - od godz. 16.10.

Pływacy będą rywalizowali na basenie olimpijskim Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego Aquasfera, które dysponuje widownią dla ponad 1500 kibiców, plus trybuną dla zawodników. Olsztyński obiekt będzie gospodarzem imprezy pływackiej takiej rangi po raz piąty.(PAP)