Rośnie budynek nowego Dworca Głównego w Olsztynie [GALERIA]

2023-04-24 17:00:48(ost. akt: 2023-04-24 15:13:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podróżni na stacji Olsztyn Główny z dnia na dzień mogą obserwować kolejne postępy prac. Dawny budynek dworca, który służył ponad 51 lat zniknął z powierzchni ziemi, a w jego miejscu rośnie już kolejny - nowoczesny i funkcjonalny.
Budynek Dworca Głównego jakiś czas temu zyskał już nowe fundamenty. Obecnie powstają jego kolejny elementy. To pierwsze kroki ku wybudowaniu nowoczesnej bryły przy stacji Olsztyn Główny.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowy dworzec ma być nowoczesny, funkcjonalny. Zostanie wzniesiony na planie trapezu, z przeszkloną fasadą. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji — jednej podziemnej i dwóch nadziemnych, a w najwyższym punkcie będzie miał 12 m wysokości. Budynek wyglądem będzie przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur.

Fot. Zbigniew Woźniak

Co istotne, na dworzec, jak też na perony będzie można dostać się też od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, bo powstaje nowe przejście podziemne o długości 140 metrów, o 100 metrów dłuższe niż dotychczasowe. Będzie szersze oraz wyższe. Obok dworca zaplanowany jest parking na 52 miejsca postojowe i 1500 metrów kwadratowych terenów zielonych.