Poboży w WSPol: być może to ostania promocja oficerska przed podniesieniem statusu uczelni

2023-04-22 11:02:20(ost. akt: 2023-04-22 10:20:36)

Autor zdjęcia: Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski

"To jedna z ostatnich, a może nawet ostatnia, przed podniesieniem statusu szkoły do rangi uczelni akademickiej promocja oficerka" - mówił w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie wiceminister MSWiA Błażej Poboży. Resort chce przekształcić WSPol w Akademię Policji.
Podczas promocji oficerskiej w WSPol w Szczytnie wiceminister Błażej Poboży przypomniał, że trwają prace, które mają ponieść rangę tej uczelni do Akademii Policji.

— Dzięki wam możliwe stało się rozpoczęcie procesu przekształcenia WSPol w Szczytnie w Akademię Policji w Szczytnie. To nie tylko zmiana nazwy, to zwiększenie prestiżu i znaczenia szkoły — mówił Poboży. Dodawał, że promocja na pierwszy stopień oficerski "to nie tylko zaszczyt, ale też wielka odpowiedzialność i zobowiązanie".

Zwracając się do promowanych policjantów podkreślił, że "służba policyjna to niezwykła misja".

— Jesteście blisko ludzi, staracie się rozumieć ich problemy i zawsze służycie wsparciem. To dzięki Wam nasi obywatele czują się w naszym kraju bezpiecznie, co potwierdzają wszystkie badania — mówił wiceminister Poboży.

Oficer prasowy WSPol nadkom. Krzysztof Wasyńczuk poinformował, że w uroczystej promocji na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych tj. na stopień podkomisarza policji promowanych zostało w piątek 531 funkcjonariuszy. Była to pierwsza w tym roku, i zarazem jedna z większych od dawna, promocja oficerska na terenie WSPol. Z powodu tak dużej liczby promowanych aktu promocji dokonywano "na trzy generalskie szable" - czynił to komendant główny, gen. Jarosław Szymczyk i jego dwaj zastępcy: Dariusz Augustyniak i Roman Kuster.

— W sumie prezydent RP wydał akty mianowania na podkomisarza policji dla 946 funkcjonariuszy, ale nie wszyscy mogli przybyć do Szczytna. Niektórych zatrzymały obowiązki służbowe, inni są na zwolnieniach lekarskich, czy z innych powodów nie mogli przyjechać na uroczystość promocji — wyjaśnił nadkom. Wasyńczuk.

Uczestniczący w uroczystości promocji policyjnej wiceminister MSWiA Błażej Poboży, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, komendant główny gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz komendant-rektor WSPol w Szczytnie insp. Iwona Klonowska złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów - ofiary Zbrodni Katyńskiej. Na tablicy widnieje tabliczka "Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”.

MSWiA prowadzi prace, które zmierzają do przekształcenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Akademię Policji i Akademię Pożarniczą. W ocenie resortu będzie to podniesienie statusu obu uczelni. Projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA przyjął już rząd, regulacją zajmie się teraz Sejm.

Źródło: PAP
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska