Wiosenne porządki na ulicach Olsztyna

2023-04-20 09:30:26(ost. akt: 2023-04-20 09:40:20)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Jezdnie, zieleńce, chodniki i ścieżki rowerowe sprzątają w Olsztynie wyłonione w przetargu firmy. Po zimie sprzątnięto już z jezdni i chodników piasek, oczyszczane są także tereny rekreacyjne w tym place zabaw.
W tym roku prace związane z pozimowym oczyszczaniem miasta, w tym oczyszczaniem dróg przez specjalistyczny sprzęt rozpoczęło się w marcu, jeszcze przed zakończeniem działań związanych z Akcją Zima 2022/2023.

— Zamiatarki usuwają nie tylko zanieczyszczenia z jezdni i chodników, ale także piasek, który był wysypywany zimą na chodniki — wyjaśnił rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie Michał Koronowski.

Zgodnie z postępowaniem przetargowym miasto podzielone jest na trzy rejony, do oczyszczania których wyłoniono trzech wykonawców.

Oczyszczanie w każdej części miasta wygląda tak samo. Wykonawcy sprzątają jezdnie, ścieżki rowerowe, zieleńce, chodniki, zieleń w pasie drogowym, zatoki przystankowe oraz inne elementy infrastruktury znajdujące się w obrębie pasa drogowego. Ponadto firmy sprzątają też jezdnie interwencyjnie po wypadkach komunikacyjnych, z odpadów stwarzających zagrożenie takie jak rozbite szkło, gałęzie, przedmioty zostawione w ciągach komunikacyjnych oraz przejścia podziemne po ewentualnych zalaniach.

Wraz z nadejściem wiosny w Olsztynie rozpoczęto sprzątanie terenów zielonych znajdujących się poza pasami drogowymi np. Łynostradę - szlak rowerowo-pieszy wzdłuż rzeki Łyny w granicach miasta. Prace prowadzone są też w Parku Centralnym, w Parku Podzamcze, Parku Kusocińskiego i Jakubowo.

— Parki sprzątane są regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Kosze w parkach oczyszczane są dwa razy w weekendy i trzy razy w dni robocze. Wybieranie śmieci z koszy jest dostosowywane do liczby osób odwiedzających parki. W okresie letnim opróżnianie koszy będzie częstsze — wyjaśnił rzecznik ZDZiT w Olsztynie.

Urzędnicy poinformowali, że zieleń poza pasem drogowym oraz poza parkami oczyszczana jest interwencyjnie, na zgłoszenia mieszkańców lub na podstawie inspekcji przeprowadzanych przez służby miejskie.

Źródło: PAP
autor: Agnieszka Libudzka