Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur

2023-04-23 15:00:00(ost. akt: 2023-04-21 14:58:27)
Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Wśród potencjalnych laureatów jest autor, którego tom poezji został wydana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Wawrzyn zostanie przyznany już dziewiętnasty raz. Decyzja należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

— Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur — informują organizatorzy Nagrody. — Kandydatów mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

Do XIX edycji Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2022 rok zostało nominowanych pięć książek:
— "Między światem a zaświatem" Katarzyna Jackowska-Enemuo, Wyd. Albus,
— "Zamalowane okna" Anna Liminowicz, Wydawnictwo Dowody na Istnienie,
— "Młynarski. Światowe życie" Michał Ostrowski, Wyd. Szelest,
— "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia" Ishbel Szatrawska, Wyd. Cyranka,
— "Bezlitosny jest chleb" Jakub Świdziniewski, Wyd. Miejski Ośrodek Kultury.

"Bezlitosny jest chleb" jest debiutanckim tomikiem poezji Jakub Świdziniewski. Został wydany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie w serii "Biblioteka Miasta Opowieści".

Autor jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Zdobywał laury wielu konkursów poetyckich, m.in. XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki, "O Różę Małego Księcia" (2016) oraz "O Trzcinę Kortowa" (2017). Publikował m.in. w Toposie, VariArcie i Gazecie Olsztyńskiej.

Już teraz trwa głosowanie czytelników. Wskazywać swoich faworytów można do 18 maja poprzez stronę internetową Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy 23 maja 2023. Uroczystość wręczenia Nagród będzie transmitowana online na Facebooku WBP.

Przypomnijmy, że w poprzednim roku Nagroda Czytelników za baśń "Uroczysko" trafiła do Aleksandry Dobies z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.