RCB wydało ostrzeżenia dla mieszkańców Warmii i Mazur ws. planowanych ćwiczeń antyterrorystycznych policji

2023-04-19 10:09:23(ost. akt: 2023-04-19 10:25:05)

Autor zdjęcia: MSWiA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenie do mieszkańców ośmiu województw w sprawie planowanych ćwiczeń antyterrorystycznych policji. Wśród nich - województwo warmińsko-mazurskie. Gdzie możemy spodziewać się utrudnień?
"UWAGA! 19.04 na terenie kraju odbędą się ćwiczenia służb. Działania antyterrorystyczne i pościgowe, możliwe utrudnienia w ruchu, stosuj się do poleceń" — napisało w środę na Twitterze RCB.

Centrum wskazało, że alert został wysłany do odbiorców na terenie części województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

— Ostatni etap ćwiczeń "Wolf-Ram-23" odbędzie się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w ciągu drogi S7 i w Ostródzie — zapowiedziała na Twitterze Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

— Kolejny epizod tych ćwiczeń rozegra się w środę (19 kwietnia) na terenie naszego województwa, więc mieszkańcy mogą spodziewać się w ciągu trasy S7 obecności pojazdów uprzywilejowanych. Główny punkt tych ćwiczeń odbędzie w Ostródzie — powiedział rzecznik warmińsko-mazurskiej policji asp. Tomasz Markowski.

Odbywające się w całej Polsce ćwiczeni kontrterrorystycznych pod kryptonimem "Wolf-Ram-23" organizowane są przez Komendę Główną Policji przy współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (FBI). Jak podkreślał szef MSWiA Mariusz Kamiński, "Wolf-Ram-23" to największe ćwiczenia w historii polskiej policji i pierwsze ćwiczenia na terenie Europy, gdzie odnotowano tak liczny udział funkcjonariuszy FBI.

W ćwiczeniach bierze udział blisko 2,6 tys. funkcjonariuszy Policji m.in. z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Centralnego Biura Śledczego Policji, a także Komendy Stołecznej Policji. W działania zaangażowano również Komendę Główną Straży Granicznej, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, ratowników medycznych, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i 20 funkcjonariuszy Federalnego Biura Śledczego.

Scenariusze działań odnoszą się do możliwości ataku terrorystycznego; ich celem jest doskonalenie umiejętności służb i ich reakcji na potencjalne wystąpienia sytuacji kryzysowej, m.in. ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, mediacyjnym czy nawet nuklearnym.

Źródło: PAP