USA/ Biały Dom: Brazylia powtarza rosyjską propagandę nt. wojny na Ukrainie

2023-04-18 06:46:50(ost. akt: 2023-04-18 06:47:31)
prezydent USA Joe Biden

prezydent USA Joe Biden

Autor zdjęcia: PAP

Sugerując, że USA chcą przedłużenia wojny na Ukrainie, Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, komentując słowa brazylijskiego prezydenta Luli da Silvy podczas jego wizyty w Pekinie. Zaapelował też, by Brazylia rozmawiała nie tylko z rosyjskimi, ale też ukraińskimi oficjelami.
"Nie mamy żadnych obiekcji, by jakiś kraj próbował doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. Ale uważamy, że to głęboko problematyczne, jak Brazylia faktycznie i retorycznie podchodzi do wojny, sugerując, że Stany Zjednoczone i Europa są w jakiś sposób niezainteresowane pokojem albo że jesteśmy współodpowiedzialni za konflikt" - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego online. "W tym przypadku Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę, bez żadnego patrzenia na fakty" - dodał.

Urzędnik skomentował w ten sposób słowa prezydenta Brazylii Inacio Luli da Silvy, który podczas wizyty w Pekinie powiedział, że USA i Europa "powinny przestać zachęcać do wojny i zacząć mówić o pokoju".

Kirby stwierdził, że Stany Zjednoczone, jak i sama Ukraina chcą sprawiedliwego pokoju. Skrytykował też wcześniejszą wypowiedź Luli, który sugerował, że Ukraina powinna oddać Krym, by doprowadzić do końca wojny.

"To jest po prostu chybione, zwłaszcza dla kraju, który jak Brazylia głosował za podtrzymaniem zasad suwerenności i integralności terytorialnej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ" - powiedział.

Komentując rozpoczętą w poniedziałek wizytę szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w Brazylii, Wenezueli, Nikaragui i Kubie, Kirby powiedział, że ma nadzieję, iż dygnitarze tych krajów podczas rozmów z Ławrowem będą wzywać go do zaprzestania bombardowania ukraińskich miast.

"Mamy też nadzieję, że ci suwerenni przywódcy znajdą czas w swoich zapełnionych grafikach, by spotkać się też z ukraińskimi oficjelami" - dodał.

Źródło: PAP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3109375 18 kwi 2023 21:07

    To że propagandzie Kremla uległy takie kraje jak Brazylia, RPA czy Chiny to całkowita porażka krajów zachodniej demokracji... Przez dziesiątki lat pozwalały one na obecność tuby Kremla - telewizji Russia Today w hotelach całego świata, na aktywne działania dyplomacji kremlowskiej i na skutki nie trzeba było długo czekać...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz