Zakrwawione zwierzę leżało przy drodze nieopodal Biskupca. Bezwładnie włóczyło nogami

2023-04-17 14:04:58(ost. akt: 2023-04-18 12:34:01)
Zdjęcie jest ilustracja do tekstu

Zdjęcie jest ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zwierzęta też czują. Co zrobić, gdy jedno z nich wyskoczy przed maskę? Na pewno nie odjeżdżać z miejsca pozostawiając cierpiącą zwierzynę na pastwę losu.
Taka sytuacja miała miejsce w niedzielę 16 kwietnia. Według wyznania internautki z grupy Spotted Biskupiec, na drodze leśnej Biskupiec-Najdymowo znalazła potrąconego bobra. Zwierzę było zakrwawione, leżało z przetrąconym kręgosłupem i nie ruszało dolnymi kończynami.

Kobieta, która akurat je znalazła zgłosiła sprawę do odpowiednich służb i finalnie cierpiące zwierzę zostało uśpione przez weterynarza.

Co zrobić w sytuacji gdy pod koła wyjdzie nam dzikie zwierzę?


Na pewno złym wyborem będzie odjechanie bez udzielenia pomocy. Jak informuje Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, obowiązkiem kierowcy w takiej sytuacji jest, w miarę możliwości, zapewnić pomoc dla zwierzęcia bądź zawiadomić służby. Wystarczy zadzwonić na 112.

Należy także pamiętać o zachowaniu ostrożności w kontakcie ze zwierzętami. Nawet ranne zwierzę, gdy czuje się zagrożone, może zaatakować i zrobić krzywdę.

— W sytuacji, w której potrącone zwierzę mogłoby zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego, miejsce zdarzenia należy dobrze oznakować np. poprzez wystawienie trójkąta ostrzegawczego — podkreśla komendant Jarosław Lipiński.

Co się stanie ze zwierzęciem po przyjeździe służb?


— W zależności od powagi obrażeń jakie doznało zwierzę w trakcie zdarzenia drogowego może ono zostać poddane leczeniu lub może zajść konieczność jego bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia jego cierpień — podkreśla komendant straży miejskiej z Olsztyna

Według analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w I półroczu 2022 roku było 472 kolizji z najechaniem na zwierzęta. W porównaniu do poprzednich lat jest to mniejszy wynik. W pierwszych półroczach lat 2021 i 2020, było to kolejno 524 i 548 przypadków.

AW