Wiosenne porządki szafy mogą pomóc w leczeniu małej olsztynianki - Kingi Rydz

2023-04-15 12:00:00(ost. akt: 2023-04-14 14:29:28)

Autor zdjęcia: .

Masz w swojej szafie rzeczy, których już nie nosisz? Chcesz się ich pozbyć a nie masz pomysłu co z nimi zrobić? Otóż sprzątając szafę możesz pomóc. Organizatorzy akcji „Szafowanie dla Kingi Rydz" czekają na ubrania, buty, koce, pościele, firany, ręczniki, maskotki – słowem wszystko co kryje się pod hasłem „tekstylia”. Zostaną one sprzedane, a pozyskane w ten sposób pieniądze przekazane na leczenie małej olsztynianki – Kingi Rydz.
Warunek jest jeden – rzeczy muszą nadawać się do ponownego użycia. Za każdy kilogram sprzedanej odzieży firmy skupujące zapłacą 1 zł.

— Akcja nabiera tempa, wręcz rozpędu! A będzie gnała jeśli Wy dołączycie do tego działania! — zachęca Kinga Grabowska z Kolektywu Otwartych Serc. — Pierwszego dnia otrzymaliśmy kilkadziesiąt worków z tekstyliami, ale by akcja mogła przynieść skutek potrzebujemy ich tysiące, setki tysięcy.

Przypomnijmy: Kinga Rydz jest olsztynianką. Urodziła się 2 września 2021 roku. Gdy miała zaledwie tydzień lekarze zdiagnozowali u niej SMA – Rdzeniowy Zanik Mięśni. W leczeniu dziewczynki może pomóc terapia genowa, która zadziała najlepiej jeśli u dziecka nie wystąpiły jeszcze objawy choroby, tak jak u Kingi. Niedawno w rodziców dziecka wstąpiła nadzieja, gdy Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, że będzie refundować lek.

— Niestety Kinga nie załapała się na leczenie, ponieważ ma już powyżej pół roku, a tylko do pół roku podają w Polsce ten lek, mimo, że jest na nim napisane, że może być podawany do 13,5 kg — mówi Piotr Rydz, tata Kingi.

Kinga waży teraz około 11 kg, a jej rodzina i setki wolontariuszy zbierają pieniądze na terapię, która zyskała miano „najdroższego leku świata” bo jej koszt to ok. 9 mln zł. Organizatorom akcji udało się już zgromadzić blisko połowę potrzebnej kwoty. Ale czasu jest coraz mniej.

— Czas naszej córki mierzony jest niestety w kilogramach — dodaje tata kingi.

Leczenie dziewczynki można też wesprzeć na portalu siepomaga lub biorąc udział w aukcjach na facebooku bądź też uczestnicząc właśnie w akcji szafowania.

Rzeczy można oddawać w całym Olsztynie.