Most zamkowy w Lidzbarku Warmińskim oddany do użytku

2023-04-16 15:00:00(ost. akt: 2023-04-14 14:46:55)

Autor zdjęcia: warmia.mazury.pl

W Lidzbarku Warmińskim uroczyście oddano do użytku nowy most łączący zamek i przedzamcze. To historyczna chwila nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też dla regionu. Lidzbarski zamek to Pomnik Historii i dawna siedziba biskupów warmińskich.
Jego wygląd nawiązuje do mostu, który w ramach pierwszych wielkich prac konserwatorskich i remontowych prowadzony był w latach 20. XX w.

Wówczas zlikwidowano usypaną w jego miejscu w XIX w. groblę, odkryto średniowieczne filary, z granitowymi wspornikami i ślady po pierwotnej, drewnianej konstrukcji. Most powstał w 1930 roku, po wojnie remontowano go w latach 70. XX wieku, wprowadzono wówczas stalową konstrukcję nośną i nową drewnianą balustradę

Most powstał w ramach realizacji projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, realizowanego z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowano ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Cały projekt kosztował około 17,5 mln złotych, natomiast sam most to koszt ponad 1,3 mln złotych.

W uroczystościach uczestniczył marszałek województwa – Gustaw Marek Brzezin.