Kolejny przetarg na budowę hali sportowej w Olsztynku. Inwestycja powstanie "na raty"

2023-04-15 18:00:00(ost. akt: 2023-04-14 14:40:14)
Wizualizacji hali w Olsztynku

Wizualizacji hali w Olsztynku

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Zbyt wysokie ceny ofert przyczyniły się do zmiany podejścia do inwestycji pod Olsztynem. Hala sportowa w Olsztynku to realna potrzeba, na którą pojawił się nowy plan.
Nowa hala sportowa w Olsztynku, czyli Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku to inwestycja, na którą powiat olsztyński otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 13,5 mln zł w pierwszym etapie na budowę tej inwestycji.

Zasadniczą jej część stanowić będzie sala sportowo-widowiskowa mieszcząca boisko do gry w piłkę ręczną, do koszykówki, siatkówki, futsalu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, unihokeja i gimnastyki. Salę będzie można podzielić na trzy poprzeczne boiska treningowe. Z obiektu korzystać będą przede wszystkim uczniowie szkoły, ale będzie otwarta także dla członków klubów sportowych oraz mieszkańców miasta i powiatu.

Kiedy pojawiły się plany w związku z budową hali zakładano, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 15 mln zł, z czego 1,5 mln zł będzie pochodziło z budżetu Powiatu Olsztyńskiego i gminy Olsztynek. Szybko jednak się okazało, że taka wycena jest nierealna. W 2022 roku ogłoszono 3 postępowania, w których najniższe oferty znacznie przekraczały możliwości samorządów.

W tym roku powiat olsztyński wystąpił do Kancelarii Premiera z wnioskiem o podzielenie inwestycji na dwa etapy. Wniosek uzyskał akceptację. Postępowanie ma zostać ogłoszone na początku maja w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

W pierwszym etapie zakłada się postawienie hali w stanie surowym. Na kolejny etap Starostwo będzie szukało środków zewnętrznych.

źródło: Robert Waraksa/GO