110 tys. zabitych i rannych. Na tyle Rosjanie oceniają swoje straty

2023-04-13 13:04:43(ost. akt: 2023-04-13 13:06:05)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oceniała w lutym straty armii agresora podczas wojny na Ukrainie na około 110 tys. zabitych i rannych żołnierzy - ujawnił w czwartek dziennik "New York Times", powołując się na informacje z tajnych dokumentów władz USA, które w ostatnich dniach wyciekły do mediów
.

Dane te pochodzą z niejawnych materiałów amerykańskich agencji wywiadowczych. Jak można wnioskować na podstawie zgromadzonych dokumentów, instytucje z Waszyngtonu zdołały bardzo głęboko zinfiltrować rosyjskie resorty siłowe i służby specjalne - czytamy na portalu "NYT".

Dziennik dodał, że ujawnione dane zawierają też amerykańskie szacunki z lutego 2023 roku na temat rosyjskich i ukraińskich strat wojennych. W przypadku Rosji te straty miałyby wynosić od 189,5 tys. do 220 tys. żołnierzy, w tym około 43 tys. poległych w walce, natomiast w przypadku Ukrainy - od 124,5 tys. do 131 tys., w tym około 17,5 tys. zabitych na froncie.

"NYT" powiadomił, że dokumenty rzucają nowe światło na konflikty w rosyjskich elitach władzy i strukturach siłowych. Według amerykańskiego wywiadu FSB oskarżyła ministerstwo obrony o celowe ukrywanie wielkości strat wojennych w obawie przed "przekazywaniem złych wiadomości" politycznym zwierzchnikom, szczególnie Władimirowi Putinowi. Z tego powodu resort miał przyjąć założenie, że jego szacunki będą dotyczyły wyłącznie zabitych i rannych służących w regularnej armii, bez uwzględniania wojskowych z Gwardii Narodowej (Rosgwardii), najemników z Grupy Wagnera i bojowników czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa.

Ministerstwo obrony Rosji po raz ostatni publicznie ujawniło wielkość strat we wrześniu 2022 roku, kiedy szef tego resortu Siergiej Szojgu oznajmił, że od początku wojny zginęło jakoby 5937 rosyjskich żołnierzy - przypomniał "NYT".

W niejawnych dokumentach znalazły się też doniesienia na temat głośnego sporu Szojgu z właścicielem Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, który w lutym oskarżył resort obrony o celowe blokowanie jego oddziałom dostępu do zasobów amunicji. Jak wynika z materiałów Waszyngtonu, Putin próbował rozwiązać ten spór osobiście, wzywając Prigożyna i Szojgu na spotkanie. Do takiej rozmowy prawdopodobnie doszło 22 lutego - ujawniła gazeta.

Dziennik "Wall Street Journal" poinformował 7 kwietnia, że ponad setka ściśle tajnych dokumentów różnych amerykańskich agencji rządowych została opublikowana w mediach społecznościowych. Niejawne materiały ukazały się m.in. na forach dyskusyjnych gry Minecraft w serwisie Discord. Dzień wcześniej dokumenty, dotyczące m.in. planów wyposażenia ukraińskich batalionów na potrzeby wiosennej kontrofensywy, pojawiły się na Twitterze i rosyjskich kanałach serwisu Telegram.

Materiały, których autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, zawierały wysoce wrażliwe dane na temat wojny na Ukrainie. Dodatkowo zamieszczone zostały też dokumenty zawierające informacje do codziennych briefingów, przeznaczone dla szefa Pentagonu Lloyda Austina i przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generała Marka Milleya. Większość z nich była oznaczona klauzulą "ściśle tajne" i prawdopodobnie pochodziła z Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) oraz dowództwa sił zbrojnych USA. (PAP)

szm/ ap/

arch.