Premier Morawiecki: najpóźniej do czerwca trafi do Polski 14 Abramsów

2023-04-12 22:40:03(ost. akt: 2023-04-12 22:44:58)

Autor zdjęcia: PAP/Krystian Maj/KPRM

Mam potwierdzenie, że najpóźniej do czerwca trafi do Polski 14 Abramsów – mówił premier Mateusz Morawiecki w zakładach ANAD Anniston Army Depot w USA. Zabiegamy o to, by w Polsce była usytuowana produkcja rdzeni amunicji do Abramsów ze zubożonego uranu – dodał.
W środę premier Mateusz Morawiecki, który w tym tygodniu przebywa z wizytą w USA, odwiedził zakłady ANAD Anniston Army Depot w Alabamie, gdzie produkowane są czołgi Abrams.

Premier podkreślał, że obecnie jest tak, że bezpieczeństwo mierzy się także jakością wojskowego sprzętu i jego dostępnością. Poinformował, że ma potwierdzenie, "że najpóźniej do czerwca trafi do Polski 14 Abramsów, które wejdą do szyku bojowego w sytuacji, kiedy musimy mieć czołgi zastępcze, w związku z tym, że stary, posowiecki sprzęt przekazaliśmy na Ukrainę”. Jak dodał, "to preludium", ponieważ zamówiono w USA 250 supernowoczesnych Abramsów i 116 zmodernizowanych czołgów.

Szef rządu podkreślał, że ten sprzęt "to pancerna kurtyna, która ochroni wschodnią część Polski". "Jesteśmy jednocześnie przekonani, że wraz z ta pancerną kurtyną, która umacnia nasze bezpieczeństwo, przyjdzie dodatkowo amerykański biznes" - powiedział. Mówił, że rozmawiał z amerykańskimi wojskowymi i kierownictwem tego zakładu o możliwości "posadowienia w Polsce zakładów, które będą utrzymywały i naprawiały czołgi Abrams w Europie".

„Zależy mi na tym, aby w Polsce posadowić centrum obsługi, serwisowania i utrzymywania w gotowości bojowej czołgów Abrams na całą Europę. To jest możliwe” – powiedział Morawiecki, zauważając, że także Rumunia zastanawia się nad zakupem Abramsów.

"Zabiegamy również o to, aby w Polsce posadowiona była produkcja rdzeni amunicji do Abramsów, rdzeni ze zubożonego uranu, supernowoczesnej amunicji" - powiedział szef rządu.

Podkreślał, że obecnie największą bolączką na froncie jest brak amunicji. "Dlatego nasz narodowy program budowy odpowiednich sił, odpowiedniego potencjału amunicyjnego jest bardzo ważny" - mówił premier Morawiecki. „I ten program może być wzmocniony właśnie dzięki temu, że rdzenie ze zubożonego uranu będą produkowane być może także w Polsce” – mówił.

Podczas briefingu podkreślał też, że Sojusz Północnoatlantycki jest najpotężniejszym sojuszem w historii świata, a będąca jego częścią Polska jest bezpieczna.

Morawiecki zwrócił ponadto uwagę, że wszystkie inwestycje wymagają pieniędzy. „One są możliwe tylko i wyłącznie dzięki temu, że wygraliśmy wojnę z mafiami vatowskimi, że opodatkowaliśmy międzynarodowe korporacje” – wskazał premier.

Źródło: PAP