Ukraińska armia: utrzymujemy Bachmut, choć sytuacja jest trudna

2023-04-07 11:43:40(ost. akt: 2023-04-07 11:47:48)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Siły ukraińskie utrzymują Bachmut, choć sytuacja jest trudna, a szturmujący miasto Rosjanie mają przewagę liczebną - oświadczył w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty. Przyznał, że Rosjanie odnoszą gdzieniegdzie "sukcesy taktyczne".
"Sytuacja jest trudna. Wróg koncentruje maksymalne wysiłki, aby zająć Bachmut. Mimo to ponosi znaczne straty i nie osiąga sukcesu strategicznego" - powiedział Czerewaty agencji Reutera. Oświadczył także, że wojska rosyjskie, "odnosząc w niektórych miejscach sukcesy taktyczne", płacą za to ogromną cenę i "tracą każdego dnia potencjał bojowy".

Wypowiedź Czerewatego była komentarzem do opublikowanej w piątek oceny brytyjskiego ministerstwa obrony, według której Rosjanie prawdopodobnie zajęli, w centrum Bachmutu, zachodni brzeg dzielącej miasto rzeki Bachmutka. Brytyjski resort ostrzegł, że kluczowa dla Ukrainy droga zaopatrzeniowa 0506 na zachód od miasta jest prawdopodobnie poważnie zagrożona.

Czerewaty, jak podaje Reuters, zapewnił, że Ukraina kontroluje sytuację w Bachmucie i zdaje sobie sprawę z zamiarów Rosjan. "Wszelkie podejmowane decyzje mają na celu uniemożliwienie wrogowi przełamania naszej obrony, zadanie mu maksymalnych strat i utrzymanie (ukraińskiego) personelu" wojskowego - oznajmił rzecznik. (PAP)

awl/ tebe/