Rosjanie ugrzęźli na froncie na wschodzie Ukrainy

2023-04-06 14:38:06(ost. akt: 2023-04-06 14:42:09)
Rosyjskie wojska utknęły na kilku kierunkach i wyczerpują swoje siły; armia rosyjska nie zdołała osiągnąć żadnego celu strategicznego – oświadczył w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
„W ostatnich miesiącach wojskom rosyjskim nie udało się osiągnąć żadnych celów operacyjno-taktycznych. Tym bardziej, jeśli chodzi o strategiczne operacje ofensywne. Oni utknęli na kilku kierunkach i próbują podejmować szturmy, ale bezskutecznie” – mówił wojskowy na antenie ukraińskiej telewizji.

Rzecznik dodał, że przeciwnik wyczerpuje swoje siły, wykrwawia wojska i ogółem obniża swój potencjał bojowy.

„Bachmutu nie mogą zająć faktycznie od dziewięciu miesięcy. To jeszcze jeden dowód na +zdolności+ gen. Gierasimowa (Walerija Gierasimowa, szefa rosyjskiego sztabu generalnego, dowodzącego obecnie rosyjskimi siłami w wojnie przeciwko Ukrainie) do przeprowadzania operacji takiego szczebla” – powiedział ukraiński wojskowy. Zaznaczył przy tym, że rosyjskie dowództwo wojskowe ciągle wymyśla nowe ostateczne terminy zajęcia całości obwodów ługańskiego i donieckiego.

Z komunikatów sztabu generalnego ukraińskiej armii wynika, że walki na wschodzie Ukrainy koncentrują się na kilku kierunkach, m.in. na styku obwodów ługańskiego i charkowskiego oraz w obwodzie donieckim - przede wszystkim w rejonie Bachmutu, o który od miesięcy toczą się ciężkie walki, a także pod Awdijiwką i Marjinką

rsp/ adj/