Minister Maląg w Biskupcu: "Przyjęliśmy projekt ustawy o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami"

2023-04-08 17:17:51(ost. akt: 2023-04-07 11:45:02)

Autor zdjęcia: UM w Biskupcu

Starosta Olsztyński Andrzej Abako w czwartek (5 kwietnia) wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami rządu RP w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu.
W skład delegacji rządowej weszli Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, Olga Semeniuk-Patkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

W spotkaniu wzięli także udział posłowie Iwona Arent, Jerzy Małecki i Wojciech Kossakowski, Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca i Mateusz Szkaradziński – szef warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON.

— Jednym z naszych zadań jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Na Radzie Ministrów przyjęliśmy projekt ustawy o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. To historyczna zmiana, którą będziemy procedować w Sejmie — poinformowała minister Marlena Maląg.

Jak wspomniała minister, że nowe rozwiązania wypracowane zostały ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Wysokość świadczenia wspierającego przy najwyższym poziomie potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnościami wyniesie 200% renty socjalnej. Gdy osoba z niepełnosprawnością zdecyduje się na świadczenie, to opiekun OzN będzie miał możliwość pełnej aktywności zawodowej.

Brane jest pod uwagę, że część rodzin zdecyduje o pozostaniu opiekuna przy świadczeniu pielęgnacyjnym. Wtedy przy ustaleniu potrzeby wsparcia OzN opiekunowie będą mogli dorabiać do poziomu 6-krotności minimalnego wynagrodzenia w ciągu roku.

W trakcie pobytu w Biskupcu goście zwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy i ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy.

— Tym razem chciałem jednak przedstawić nowy pomysł Powiatu Olsztyńskiego na utworzenie w Gryźlinach domu, w którym rodziny z problemami i którym grozi odebranie dziecka, mogłyby przez jakiś czas przebywać, by „uczyć się”, jak może wyglądać normalne życie, jak można budować relacje z bliskimi i co robić, by problemy nie doprowadziły do rozbicia rodziny. Takie osoby mogłyby liczyć na wsparcie naszych specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jeśli nam się uda zrealizować ten pomysł, byłby to pierwszy tego typu dom — wyjaśnił starosta Andrzej Abako.