Mobilne Laboratoria Przyszłości w warmińsko-mazurskich szkołach

2023-04-10 19:37:43(ost. akt: 2023-04-07 13:24:20)

Autor zdjęcia: PAP / Darek Delmanowicz

Dzięki Laboratoriom Przyszłości polskie szkoły coraz bardziej przypominają szkoły marzeń współczesnych uczniów. Drukarki i długopisy 3D, okulary VR, roboty, LEGO - to tylko niektóre z nowoczesnych sprzętów zakupionych przez szkoły podstawowe w ramach programu wartego ponad 1 mld złotych.
Mobilne Laboratoria Przyszłości (MLP) to 16 wyposażonych w nowoczesny sprzęt edukacyjny busów, które we wrześniu 2022 r. wyruszyły na drogi wszystkich województw. Zespoły edukatorów z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne lekcje, udowadniając, że zabawa może być nauką i wspierając rozwój m.in. kompetencji przyszłości. Pokazują też, jak w praktyce można wykorzystywać sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki niemu w każdej szkole podstawowej znajdują się: drukarka 3D, mikrokontrolery, nowoczesne lutownice oraz sprzęt do nagrań audiowizualnych. Ponadto szkoły mogły zakupić sprzęt z listy blisko 180 pozycji katalogu dodatkowego, w tym nowoczesne mikroskopy, teleskopy, Gogle VR, narzędzia i wyposażenie pracowni technicznych, kulinarnych, szwalniczych i innych, a także roboty, nagłośnienie, green screeny oraz wiele innych.

W marcu Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły 253 szkoły, a edukatorzy przeprowadzili warsztaty dla 13 400 uczniów. W sumie od startu projektu we wrześniu 2022 r. do końca marca br. Mobilne Laboratoria Przyszłości dotarły do 1 394 szkół, a w bezpłatnych warsztatach wzięło udział 69 800 uczniów.
Ponadto edukatorzy MLP przeprowadzili warsztaty dla nauczycieli podczas w Wojewódzkiej Konferencji Technologicznej w Bartoszycach, XVII Zlotu Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów w Jastrzębiej Górze oraz Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej - Laboratoria Przyszłości dla Praktyków w Gdańsku.
Największym wyzwaniem, które jednocześnie dało edukatorom wiele satysfakcji, były specjalne warsztaty prowadzone w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii we Wrześni. W ciągu jednego dnia wzięło w nich udział ponad 150 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych.

Nowoczesne technologie wywołują uśmiech nie tylko na twarzach najmłodszych. W Przemyślu odbyły się specjalne warsztaty z udziałem ambasadora USA. “To jest przyszłość!” - podsumował to, co zobaczył Mark Brzezinski.

Mobilne Laboratoria Przyszłości wzięły także udział w inauguracji nowatorskiego projektu - Hala Laboratoria Przyszłości CRPK w Warszawie oraz w czterodniowych Mistrzostwach Mechaników podczas Poznań Motor Show w Poznaniu.

Podsumowanie marca 2023
W marcu edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedzili 253 szkoły i przeprowadzili zajęcia dla ponad 13 tys. uczniów w tym w woj. warmińsko-mazurskim w takich miastach jak:
Działdowo, Bratian, Jedwabno, Giżycko, Szczytno, Bartoszyce, Morąg, Kandyty, Dąbrówka, Nawiady, Srokowo, Waśniewo-Grabowo, Kruklanki.