Tusk: Polska stała się jednym z największych eksporterów drewna do Chin. Gzowski: Nie wywozimy drewna do Chin, robią to prywatni handlarze, których chroni prawo UE

2023-04-05 14:00:26(ost. akt: 2023-04-05 14:26:33)

Autor zdjęcia: pixabay

Ogromne kontrowersje wywołały słowa Donalda Tuska wypowiedziane w Toruniu. Lider PO twierdzi, że w ostatnich lasach Polska stała się największym eksporterem drewna do Chin. Rzecznik Lasów Państwowych natychmiast zareagował na słowa szefa PO.
Tusk podczas spotkania klubu PO w Toruniu przyznał, że "aż zatyka mu dech w piersiach", kiedy widzi lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę i jego "kamratów z Solidarnej Polski", który "okupują" Polskie Lasy mówiąc jednocześnie, że rozpoczynają akcję obrony Polskich Lasów przed Unią Europejską.

Szef PO powiedział, że to "goście, którzy doprowadzili do największej wycinki drzew w historii Polski". Podkreślił, że w czasie ich zarządzania lasami "Polska stała się jednym z największych eksporterów drewna do Chin". "Oni naprawdę wycinają polskie lasy i wywożą je do Chin, równocześnie wskazując na bandycko wysokie ceny drewna tu w Polsce u producentów polskich mebli"

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Michał Gzdowski, rzecznik prasowy Lasów Polskich odpowiada, że "To nie leśnicy „rżną lasy i wywożą do Chin”, tylko Donald Tusk rżnie głupa. Nie mam innych słów na jego kłamstwa. Nie wywozimy drewna do Chin, robią to prywatni handlarze, których chroni prawo UE. A wielkość pozyskania drewna określają 10-letnie plany stworzone przez rząd Tuska"


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego prognozuje, że w pierwszym kwartale 2023 roku eksport drewna z Polski do Chin wyniesie powyżej 300 tys. metrów sześciennych, co stanowi historyczny rekord. Ta statystyka dotyczy tylko drewna iglastego, a drewno pozyskane z drzew liściastych nie jest w nią wliczane.

— Tylko w styczniu i lutym 2023 z Polski do Chin wysłano 206 tys m3 drewna iglastego. Jesteśmy trzecim na świecie dostawcą drewna nieprzetworzonego do Chin — możemy przeczytać na Twitterze Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3109403 20 kwi 2023 00:26

    Akurat w Polsce mamy na szczęście jeszcze sporo fabryk tektury i papieru. Np. ta: https://www.radomix.pl/?gclid=CjwKCAjwov 6hBhBsEiwAvrvN6DtsaFRYYbqYwFIfjRZ_563XmR HcAlr-znYW_dC7wjA0ZLs8eCgL-BoChjQQAvD_Bw E A pomimo stałęj wycinki drzew powierzchnia lasów w Polsce rośnie....

    odpowiedz na ten komentarz

  2. SumRed #3109256 6 kwi 2023 07:25

    Eksportujemy drewno, żeby potem importować kartony z chin...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz