Seniorzy są najbardziej narażeni na działania oszustów. Spotkanie z policjantem z Jonkowa

2023-04-08 10:43:33(ost. akt: 2023-04-07 11:34:09)
Policjanci z Olsztyna ostrzegają przed oszustami

Policjanci z Olsztyna ostrzegają przed oszustami

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, dzielnicowy z Jonkowa zorganizował spotkanie z seniorami. To właśnie osoby starsze należą do grupy osób najbardziej narażonych na działanie oszustów. Policjant omówił mechanizmy działania przestępców, a także jak się przed nimi bronić. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem i wywołało ciekawą dyskusję na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Dzielnicowy z Posterunku Policji w Jonkowie zorganizował i przeprowadził spotkanie z seniorami w Domu Pomocy Społecznej. Jego tematem były zagrożenia z jakimi mogą się spotkać zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym. Coraz to nowe metody działania przestępców wymuszają konieczność dotarcia do jak najszerszego grona osób, szczególnie seniorów, bo to właśnie oni są w tym przypadku grupą najwyższego ryzyka.

Dzielnicowy podczas spotkania szczegółowo opowiedział o mechanizmach działań oszustów pod legendą „policjanta”, „wnuczka” czy „prokuratora” oraz to jak funkcjonują strony phishingowe. Przypomniano o zagrożeniach wynikających z pochopnych zakupów na pokazach czy aukcjach podczas których niejednokrotnie nieświadomi zagrożenia seniorzy zawierają wieloletnie zobowiązania w postaci umów konsumenckich czy kredytowych. Policjant omówił dokładnie co zrobić, gdy padniemy ofiarą przestępców, a przede wszystkim, jak nie dać się im zwieść.

Funkcjonariusz przedstawił także programy profilaktyczne realizowane przez Policję ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów, w tym pn. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, a także przypomniał o założeniach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Seniorzy, którzy wzięli udział w spotkaniu aktywnie włączyli się w dyskusję – zadając dzielnicowemu szereg pytań, a także dzieląc się swoimi doświadczenia. Słuchacze na koniec otrzymali także materiały profilaktyczne.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ano #3109304 8 kwi 2023 16:36

    Takie spotkania i pogadanki winne być w każdej wsi i dzielnicy w miastach. I to odpowiednio rozreklamowane. A na pewno tych wyłudzeń było by znacznie, znacznie mniej. No i POLICJA powinna bardziej efektywnie zwalczać te wyłudzenia. Mają przecież odpowiednie środki. Trzeba tylko chcieć.

    odpowiedz na ten komentarz