Plan Balcerowicza? Prywatyzacja i likwidacja! Ekonomista: Sprzedałbym Orlen, PGNiG. Trzeba zdemonopolizować

2023-04-04 10:33:53(ost. akt: 2023-04-04 10:42:24)

Autor zdjęcia: wpolityce.pl/Fratria

W rozmowie z radiem ZET szef Forum Obywatelskiego Rozwoju, były prezes NBP i autor transformacji ekonomicznej prof. Leszek Balcerowicz oświadczył, że programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości są zbyt drogie w utrzymaniu, a Spółki Skarbu Państwa powinny być sprywatyzowane.
Balcerowicz, pytany na antenie radia ZET o to, czy program 500 plus powinien zostać zlikwidowany odparł, że „trzeba przeprowadzić rachunek finansów publicznych”. — Już w tej chwili widać, że utrzymanie tego, co wprowadził PiS wymagałoby zwiększenia deficytu albo podwyżki podatków. Jeśli ktoś tego nie chce – trzeba spojrzeć na wydatki — stwierdził.
W jego ocenie, „trzeba się skupić na osobach najbardziej potrzebujących, ale w taki sposób, żeby nie zniechęcać ich do podejmowania pracy”.
Balcerowicz wyraził też pogląd, że Spółki Skarbu Państwa powinny zostać sprywatyzowane. Przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość „zaszkodziło wzrostowi polskiej gospodarki przez jej upolitycznianie”.
— PiS jest pierwszą partią po 1989 roku, która nas cofa przez upolitycznienie – władza i pieniądze dla polityków, żerujących na firmach — mówił Balcerowicz dodając, że nie ma żadnego „merytorycznego czy ekonomicznego uzasadnienia, by politycy rządzili firmami”.
— A to istota własności państwowej. Nie będę używał słowa „prywatyzacja”, bo to się źle kojarzy, ale de facto chodzi o odpolitycznienie gospodarki — kontynuował Balcerowicz.
Ekonomista stwierdził również, że Orlen, PGNiG oraz PGE powinny zostać sprywatyzowane.
— Tak. Trzeba zdemonopolizować. Największy nadzór [państwa nad strategicznymi spółkami – red.] był w socjalizmie. Politycy wyznaczali, kto kieruje firmami i w jakimś sensie PiS do tego wraca — mówił.
Zapytany o to, czy sprzedałby Orlen, Balcerowicz odparł: „oczywiście, zabezpieczając, przedtem demonopolizując”.
Opozycja i Balcerowicz lubią powtarzać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości cofa Polskę w rozwoju. Aż strach pomyśleć, do jak bardzo zamierzchłych czasów cofnęłyby nas pomysły PO i autora transformacji ekonomicznej, który już raz pokazał, jak kończą się wprowadzane przez niego rozwiązania.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as. #3109400 20 kwi 2023 00:18

  W Polsce są tylko dwie partie - propolska i antypolska. Jeśli on doradza tej drugiej to wszystko jest w porządku pod warunkiem, że większość Polaków ma tego świadomość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. wacek #3109242 5 kwi 2023 08:58

  Sprywatyzować go i sprzedać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mentor #3109239 4 kwi 2023 15:25

  A lasy? A lasy też należałoby sprywatyzować ? Odpowiedź brzmiałaby - tak, lasy również... Temu panu to ja już dziękuję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. wojtelk2424 #3109236 4 kwi 2023 13:02

  Chory człowiek. Cóż idiotów nie sieją oni się rodzą. Już raz wpędził nas w bagno. Członek Nadzorczej nadzorczej FOZZ afery afer.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz