Beata Sokołowska: To niezwykle miłe uczucie

2023-04-03 15:40:50(ost. akt: 2023-04-03 15:41:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Właśnie ruszył plebiscyt SAMORZĄDOWIEC 2023, w którym nasi czytelnicy mogą oddać głosy na ulubionego samorządowca z Warmii i Mazur. Postanowiliśmy cofnąć się do ubiegłorocznej edycji plebiscytu i przypomnieć wam, kto triumfalnie wzniósł statuetki w górę.
— Wygrała pani ubiegłoroczny plebiscyt na Samorządowca 2022 w kategorii burmistrz i prezydent. Jak się Pani czuła, odbierając nagrodę podczas uroczystej gali?
— Stać na scenie przed tak dużą publicznością i odbierać tak zaszczytną statuetkę było dla mnie niezwykle miłym uczuciem. Wygrana statuetka to dla mnie informacja zwrotna, że moi mieszkańcy doceniają to, co robię dla dobra ogółu, doceniają jakim jestem człowiekiem, a pracownicy jakim jestem współpracownikiem. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Dziękuję moim mieszkańcom i pracownikom za bardzo dobre relacje i wspólną pracę, dzięki którym wspólnie osiągamy sukcesy. Jestem za to im bardzo wdzięczna i jeszcze bardziej zmotywowana do dalszego działania.

— Co nowego i ważnego dzieje się obecnie w gminie Biała Piska?
— Jeśli chodzi o sprawy bieżące to w Białej Piskiej będziemy mieli Centrum Logistyczne. To niewątpliwie najlepsza inwestycja, która przytrafia się naszej gminie. Nie tylko planowana powierzchnia infrastruktury robi oszałamiające wrażenie, ale przede wszystkim nowe miejsca pracy. Inwestor przewiduje około 300 takich miejsc. U nas, na miejscu, w Białej Piskiej. Centrum Logistyczne ma obsługiwać cały teren północno-wschodniej Polski. Niedawno uprawomocniło się pozwolenie na jego budowę. Tyle czasu, czyli ponad dwa lata, trwały wszystkie formalności – zgody, decyzje, pozwolenia. Inwestycja będzie powstawała od podstaw na działce o powierzchni ponad 20 ha, między Białą Piską a Kolonią Kawałek. Łączna powierzchnia zabudowy obiektów to ponad 46 000 m2, a na inwestycję będą składały się m.in. magazyny, budynki handlowo-usługowe, myjnia, parking na kilkaset miejsc postojowych. Zarząd inwestora podjął już wstępne decyzje. Zgodnie z pozwoleniem na budowę inwestor ma trzy lata na wybudowanie centrum, ale wstępnie planuje, by zacząć prace już wraz z nowym rokiem, za kilkanaście miesięcy.

— Mówi się też, że szykuje się największa inwestycja w gminie. Czego będzie ona dotyczyła?
— Tak, druga istotna i największa inwestycja to modernizacja oczyszczalni ścieków w Białej Piskiej. Największa, bo jej wartość to aż 18 450 000 złotych. Oczyszczalnia ma już swoje lata. Jest mocno wyeksploatowana, a w dodatku znacznie wzrosła liczba odbiorców ścieków. Nie ma już takiej mocy przerobowej, jaką mieć powinna. Obecnie przepustowość dobowa oczyszczalni wynosi około 1700 m3. Po modernizacji ma wzrosnąć do 2100 m3. To oznacza, że będzie mogła przyjąć ścieki od około 18 000 mieszkańców. Na oczyszczalni właśnie trwa budowa dodatkowego reaktora biologicznego zwiększającego wydajność oczyszczania ścieków i budynku stacji mechanicznego oczyszczania ścieków. Wymienione będą kraty i piaskowniki, mieszadła, dyfuzory i pompy, wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, zmodernizowana technologia przeróbki osadu, wydzielone i utwardzone drogi oraz monitoring.