Marcin Paliński: To ogromne zaskoczenie i wielka radość

2023-04-03 15:34:16(ost. akt: 2023-04-03 15:39:48)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Właśnie ruszył plebiscyt SAMORZĄDOWIEC 2023, w którym nasi czytelnicy mogą oddać głosy na ulubionego samorządowca z Warmii i Mazur. Postanowiliśmy cofnąć się do ubiegłorocznej edycji plebiscytu i przypomnieć wam, kto triumfalnie wzniósł statuetki w górę.
- Panie starosto, co prawda podczas trwania plebiscytu zajmował pan fotel lidera na zamianę z pozostałymi kandydatami. Spodziewał się pan wygranej czy raczej była ona dla pana zaskoczeniem?
— Oczywiście wygrana była ogromnym zaskoczeniem. Cały czas była sinusoida, raz zajmowałem pierwsze miejsce, raz drugie, a w którymś momencie było to nawet trzecie miejsce. Oczywiście gratuluję swoim kolegom starostom wysokich miejsc. Wygrana to ogromne zaskoczenie, ale i wielka radość, szczęście, ale i zobowiązanie. Zobowiązanie wobec mieszkańców, które motywuje do dalszej ciężkiej pracy. Dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Gdyby nie moi mieszkańcy, ich wkład, mnie by w tym miejscu nie było. Zwycięstwo motywuje mnie do dalszej, ciężkiej pracy.

— Dlaczego warto odwiedzić powiat nidzicki?
— Powiat nidzicki ma piękne walory krajobrazowe, turystyczne i historyczne. Ale powiat nidzicki to też ciągła inwestycja. W ostatnich latach zmodernizowaliśmy kilkadziesiąt kilometrów dróg, dzięki czemu jest bezpieczniej nie tylko dla mieszkańców, ale również dla osób przejeżdżających przez nasz powiat. Modernizujemy także infrastrukturę zdrowotną, niedawno otwieraliśmy pierwszy w województwie oddział geriatryczny, tym samym dbamy o naszych seniorów, o to by mieli dostęp do wyższej jakości świadczeń w naszym powiecie. Cieszymy się, że możemy im pomóc i o nich zadbać oraz z faktu, że chcą u nas mieszkać, działać i są w tym naprawdę bardzo aktywni. Modernizujemy również infrastrukturę oświatową, dbamy o to, żeby dzieci miały najnowocześniejszy sprzęt, nowoczesne metody nauki i tym samym dbamy o naszą młodzież, żeby jakość ich nauczania była jak najwyższa. Nie tak dawno, bo we wrześniu, otworzyliśmy przepiękny kompleks sportowy, który jest wizytówką naszego regionu. Dbamy o sprawność fizyczną naszej młodzieży. Dla każdej grupy społecznej coś robimy, i jestem z tego bardzo zadowolony. Chciałbym podkreślić, że realizujemy strategiczną inwestycję w powiecie poprzez rozbudowę budynku Starostwa Powiatowego w Nidzicy o kolejne skrzydło, co też znacznie usprawni obsługę interesanta, ale przede wszystkim dostosujemy budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

— Za nami już praktycznie 4 lata kadencji. Jak pan ocenia ten czas?
— Moja przygoda z samorządem zaczęła się od bycia sołtysem. Sołtys, później radny rady miejskiej, a dzisiaj starosta powiatu nidzickiego. To niezwykła duma, bo mogłem poznać pracę w samorządzie i problemy mieszkańców od najniższego szczebla. Dzięki temu dzisiaj je doskonale rozumiem.
Przypominam sobie początek kadencji i pierwsze dofinansowanie dla powiatu nidzickiego - ponad 26 mln na modernizację dróg powiatowych. Niezwykła radość, wielkie przeżycie, natomiast w dalszych kolejach mamy wybuch pandemii, wojnę na Ukrainie, co znacznie utrudniło nasze funkcjonowanie. Co też nie oznacza, że zwolniliśmy tempo.
Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem, to zmobilizuje mnie do dalszej ciężkiej pracy na rzecz społeczeństwa lokalnego - ani pandemia, ani inne sytuacje na pewno nie spowolnią naszych działań. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, ale i dumni, że mieszkańcy potrafią to docenić. Łatwiej jest w naszym życiu oceniać niż doceniać, a cieszę się, że jestem w tym miejscu, dzięki mieszkańcom, którzy oddali te głosy na mnie. Jestem z tego dumny i cieszę się z tego ogromnego sukcesu.