Rowery elektryczne Bolt wracają na ulice Olsztyna

2023-04-01 09:00:00(ost. akt: 2023-03-31 15:06:22)

Autor zdjęcia: blog.bolt.eu

Wraz z początkiem wiosennej pogody, na olsztyńskie ulice wróciły rowery elektryczne Bolt. Od soboty (1 kwietnia) dla mieszkańców Olsztyna dostępnych będzie na nowo wiele zielonych jednośladów. W ubiegłym roku olsztynianie i olsztynianki pokonali na rowerach elektrycznych Bolt ponad 130 tys km.
System rowerowy działa w taki sam sposób jak w poprzednim roku, umożliwia swobodne przemieszczanie się i parkowanie (system free float).
Strefa w Olsztynie obejmuje m.in. dzielnice: Stare Miasto, os. Grunwaldzkie, os. Podgrodzie, os. Kościuszki i os. Kormoran. Cena za minutę przejazdu wynosi 1,00 zł.

— Mieszkańcy i mieszkanki Olsztyna bardzo docenili nowy środek transportu miejskiego - w ubiegłym roku pokonali ponad 130 tys. km na rowerach elektrycznych Bolt. Widzimy też, że elektryczne jednoślady doskonale uzupełniły naszą ofertę usług mikromobilnych, ponieważ sprawdzają się na dłuższych dystansach - średni czas przejazdu rowerem to nawet 8 minut. Dzięki temu w Olsztynie jest duży wybór środków transportu multimodalnego - mówi Weronika Ners, odpowiedzialna za operacje rowerów elektrycznych Bolt w Olsztynie.

Rowery Bolt, oprócz Olsztyna, są obecnie dostępne w 5 innych polskich miastach: Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Użytkowanie z roweru elektrycznego Bolt jest proste i bezpieczne. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:


— Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
— W przypadku ścieżek połączonych z chodnikiem to kierujący rowerem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
— Warunkowo rowerzyści mogą poruszać się chodnikami. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
— Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), może on jechać po chodnikach lub drogach dla pieszych, ale jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność, jak również ustępować miejsca pieszym. Co więcej, rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości z jaką poruszają się piesi.
— Rower można parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a gdy takowego nie ma to,jak najbliżej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Jednak w sytuacji gdy najbliższy stojak rowerowy jest przepełniony, należy poszukać innego w okolicy.

Każdy rower jest również wyposażony w funkcjonalny ekran, na którym użytkownik może sprawdzać informacje o aktualnej prędkości, poziomie naładowania roweru,a także strefach prędkości, a mogą osiągnąć prędkość do 25 km/h. Dla użytkowników przydatna będzie funkcja ładowania telefonu za pomocą bezprzewodowej ładowarki, umieszczonej wygodnie na kierownicy. Ponadto rowery elektryczne Bolt posiadają wysoko-precyzyjny nadajnik GPS, dzięki któremu użytkownicy łatwo znajdą rower na ulicy.