Olsztyn solidaryzuje się na niebiesko

2023-04-01 13:00:00(ost. akt: 2023-03-31 15:28:08)

Autor zdjęcia: arch.GO

Mają trudności w interakcjach społecznych, są nieśmiali i często zamknięci w sobie - 2 kwietnia osoby w spektrum obchodzą swoje święto - Światowy Dzień Autyzmu. Co z tej okazji będzie się działo w Olsztynie?
Już od piątku, 31 marca na ratuszowym balkonie, z którego codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał Olsztyna, można podziwiać wielkie niebieskie serce. Ozdobę złożoną ze 157 balonów zawiesili pracownicy Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, by zwrócić uwagę na osoby ze spektrum autyzmu. Aby wzmocnić ten przekaz dodatkowo 2 kwietnia od godziny 19:00 do świtu Urząd Miasta Olsztyna zostanie podświetlony na niebiesko. Tym symbolicznym gestem olsztynianie włączają się w obchody Światowego Dnia Autyzmu.

— Osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują inaczej niż my. I ten odbiór świata nie jest ani gorszy ani lepszy, jest po prostu inny. A naszym zadaniem jest zrozumieć tę odmienność bo stosunek do osób dotkniętych autyzmem jest lustrem naszego człowieczeństwa — podkreśla prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Ponieważ tegoroczne święto wypada w niedzielę, to uroczystości, które tradycyjnie już przygotowuje Zespół Placówek Edukacyjnych odbędą się w poniedziałek 3 kwietnia. Tego dnia o godz. 10:35 sprzed ZPE wyruszy Niebieski Marsz.

— Kolor niebieski to kolr autyzmu — podkreślają organizatorzy i dodają — Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły pokażą w ten sposób wsparcie osób z autyzmem. Przez cały dzień w przedszkolu i szkole rozdawane będą niebieskie ciasteczka i inne niespodzianki. Nauczyciele organizują wystawę książek o tematyce autyzmu, pokaz zdjęć i filmów z poprzednich edycji obchodów, kącik plastyczny oraz "Serce na dłoni", czyli pocztę niebieskich serc w szkolnym sklepiku.

To jednak nie koniec planowanych aktywności. Ponieważ cały kwiecień jest Miesiącem Świadomości o Autyzmie ZPE zaprasza rodziców zaniepokojonych rozwojem swoich dzieci na bezpłatne konsultacje w dniach 22.04.2023 i 29.04.2023. Spotkania będą się odbywały ze specjalistami z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego działającego w ramach Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce oraz fizjoterapeutą. Tu można znaleźć informację o szczegółach i zapisach.

Według WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje około 400 tysięcy osób z autyzmem.