Czytelnik: Próg zwalniający na ul. Zamenhofa w Olsztynie nie jest oznaczony. ZDZIT: Nie może być oznaczony

2023-03-31 16:45:33(ost. akt: 2023-03-31 15:26:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Próg zwalniający na ul. Zamenhofa w Olsztynie nie jest poprzedzony żadnym znakiem ostrzegawczym. Kilku kierowców w tym miejscu uszkodziło swoje samochody nie zdając sobie sprawy o istnieniu przeszkody. Po dokładniejszej analizie okazuje się jednak, że z oznaczeniem drogowym jest wszystko w porządku, a wina za uszkodzone samochody leży po stronie kierowców.
Do redakcji "Gazety Olsztyńskiej" zadzwonił czytelnik, który zauważa problem z progiem zwalniającym znajdującym się na ul. Zamenhofa w Olsztynie.

— Często siedzę na ławce w tamtej okolicy i przyglądam się, ilu nieświadomych kierowców uderza w ten próg nie wiedząc o jego istnieniu. Problemem jest fakt, że nie jest wcale oznaczony, może wreszcie władze miasta powinny coś z tym zrobić? — mówi nasz zdenerwowany czytelnik.


Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie. Skontaktowaliśmy się z Zarządem Dróg, Zieleni i Transportu, który jest odpowiedzialny za oznakowanie dróg na terenie Olsztyna.

— Ulica Zamenhofa znajduje się w strefie ograniczonej prędkości (tzw. strefa Tempo 30) określonej znakami B-43. W strefach o dopuszczalnej prędkości 30 km/godz. lub mniejszej, urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi, natomiast obowiązujący limit prędkości wynika ze znaku B-43 — przekazuje nam rzecznik prasowy ZDZiT Michał Koronowski.

Podsumowując: z progiem zwalniającym jest wszystko w porządku a ewentualne szkody związane z uszkodzeniem samochodu to tylko i wyłącznie wina nieuważnych kierowców.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak