STAŃ PRZED OBLICZEM SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI [zdjęcia]
2023-03-31 13:50:00(ost. akt: 2023-03-31 14:02:17)
Jak co roku Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim obchodził Dzień Przedsiębiorczości. Po raz pierwszy odbył się 10 marca 2005 r. Tym razem zorganizowano go 22 marca 2023.
To już 20. — jubileuszowa edycja programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie. To organizacja pożytku publicznego. Jej celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.
Tradycyjnie, jak co roku, tym razem 22 marca 2023 r. obchodziliśmy w ZSZ LW Dzień Przedsiębiorczości. Po raz pierwszy odbył się 10 marca 2005 r. Dlaczego ten program jest z nami tak długo? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna.
Działanie na rzecz edukacji poprzez praktykę, umożliwia młodzieży podejmowanie właściwych decyzji podczas planowania dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Możliwość odbycia jednodniowej praktyki w wybranym przez siebie zakładzie pracy pozwala na zweryfikowanie wyobrażeń o przyszłym zawodzie.
Jest okazją do pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. W tym dniu mogą zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą. W tym roku młodzież udała się do 134 zakładów pracy.
Nasze działania w tym programie były doceniane. Tytuł „Najaktywniejszej szkoły” otrzymaliśmy wielokrotnie, w latach: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2016, 2018, 2019, 2021, 2022. Natomiast tytuł „Europejskiej Szkoły Przedsiębiorczości” przyznano nam w 2015 roku.
Kiedy rok temu rozpoczynaliśmy 19. edycję, to był 40. dzień agresji Rosji na Ukrainę i mieliśmy nadzieję na szybkie jej zakończenie. Niestety… to już rok odwagi i bohaterskiej walki Ukrainy. Wysłuchaliśmy fragmentu muzyki z koncertu „Solidarni z Ukrainą”, na znak poparcia dla Ukrainy.
Tegoroczny apel, to również czas na wspomnienia z odbytych praktyk. W latach 2005 - 2023 aż 8761 uczniów odwiedziło 1813 zakładów pracy. Przypomnieliśmy sobie, jak one wyglądały.
Wiemy, że każdy człowiek poszukuje wyzwań, rozwija i doskonali swoje zdolności, oraz rozwija się. Jednym słowem – chce być w czymś dobry. Można pójść różnymi drogami, ale żeby wybrać trzeba je najpierw poznać. W tym pomaga szkoła. Należy budować przedsiębiorczość na swoich mocnych stronach.
Młodzież wielokrotnie usłyszała, aby byli aktywni i szukali swoich mocnych stron.
Prezentacja przedstawiona na apelu, ukazała sylwetki Polaków, których wiedza, pasja oraz wynalazki zmieniły świat. Wśród nich był Mikołaj Kopernik - astronom, lekarz, ekonomista i matematyk.
Prezentacja przedstawiona na apelu, ukazała sylwetki Polaków, których wiedza, pasja oraz wynalazki zmieniły świat. Wśród nich był Mikołaj Kopernik - astronom, lekarz, ekonomista i matematyk.
Najważniejszy badacz w dziejach nauki polskiej i światowej. W zeszłym roku obchodziliśmy 500-lecie jego rozważań monetarnych na Warmii, a w tym roku obchodzimy 550. rocznicę jego urodzin. Jego dokonania są aktualne do dziś.
Ignacy Łukasiewicz – jeden z najbardziej znanych polskich wynalazców. To on wynajdując lampę naftową, dokonał w połowie XIX wieku rewolucji. Był również założycielem pierwszej w Polsce (i na świecie) kopalni ropy naftowej.
Kazimierz Prószyński — inżynier i przedsiębiorca. Był pionierem w konstrukcji aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych.
Opracowanie systemu będącego przodkiem dzisiejszej nawigacji GPS to również zasługa Polaka - Józefa Hofmanna. To Polak Kazimierz Funk odkrył witaminę B1, a Napoleon Cybulski – adrenalinę.
Opracowanie systemu będącego przodkiem dzisiejszej nawigacji GPS to również zasługa Polaka - Józefa Hofmanna. To Polak Kazimierz Funk odkrył witaminę B1, a Napoleon Cybulski – adrenalinę.
Czy pamiętamy, że słynny model komputera lat 80.? Commodore 64 został wyprodukowany przez polskiego wynalazcę, urodzonego w Łodzi Jacka Tramiela. Niebieski laser, dziś wykorzystywany m.in. w napędach Blu–ray i konsolach do gier, to narzędzie bazujące na pracy polskich naukowców między innymi Sebastiana Porowskiego.
Trzeba próbować swoich sił, trzeba mieć odwagę i zaryzykować. W Szkolnym Konkursie „Mam talent” uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne, sportowe, taneczne.
Jury w składzie: p. Dyrektor Małgorzata Królikowska, p. Monika Szewalje–Jasińska, p. Urszula Minkowska nagrodziło Wiktorię Łagocką z klasy II TIŻ - taniec, Przemysława Sklepowicza z klasy IVTHP – śpiew, Klub Fitness (Kinga Lubowicka, Gadomska Antonina, Gabriela Popławska z klasy Iwa, Emilia Wierzbicka z klasy I TE, Kristyna Kudinenko ITHP, Kateryna Hurina II THP oraz Julia Szurawska z klasy IV THPp), Bartosza Lipkiewicza z klasy IV TI – piłkarski freestyle.
Wierzymy w nieograniczony potencjał naszej młodzieży i liczymy, że w przyszłorocznym konkursie pojawią się nowe osoby, które podzielą się z nami swoją pasją i talentem.
Dziękujemy uczestnikom i firmom, które wspierają nas od lat i pomagają młodzieży w podejmowaniu decyzji związanych z wyborem przyszłej pracy. Wiemy, że jeżeli będzie to trafna decyzja i praca stanie się pasją, nie przepracują ani jednego dnia.
Koordynatorki programu w Zespole Szkół Zawodowych: Grażyna Brzozowska, Agnieszka Hanusz, Monika Szewalje-Jasińska.
Koordynatorki programu w Zespole Szkół Zawodowych: Grażyna Brzozowska, Agnieszka Hanusz, Monika Szewalje-Jasińska.
Dzień Przedsiębiorczości w Lidzbarku Warmińskim Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.
Galeria zdjęć z Dnia Przedsiębiorczości Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez