Wchodzimy do "Kortosfery". Jakie atrakcje czekają wewnątrz?

2023-03-31 19:30:20(ost. akt: 2023-03-31 16:33:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już za kilka miesięcy Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" przyjmie pierwszych gości. To jedna z ważniejszych inwestycji realizowanych w ostatnich latach przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Na jakim etapie jest wyposażenie budynku i jakie atrakcje czekać w nim będą na młodszych i starszych?
Głównymi celami projektu jest wyzwalanie potencjału współpracy przedstawicieli różnych dziedzin nauki, propagowanie jej, popularyzowanie wiedzy o środowisku, zwiększanie świadomości społeczeństwa w proekologii oraz kształtowanie postaw otwartości. Pośród laboratoriów i pracowni będą m.in. takie eksponaty jak cewka Tesli, generator Van de Graaffa czy Wahadło Foucaulta, o wysokości ok. 15 m i zajmujące ok. 130 m2 powierzchni na trzech piętrach budynku. Różnorodność wystaw podkreślają władze uniwersytetu.

— Będziemy chcieli pokazywać różnego rodzaju zjawiska dzieciom i młodzieży, ale też tłumaczyć, jak funkcjonują poszczególne sfery życia - począwszy od tego, co dzieje się w glebie, przez to, w jaki sposób rośliny przetwarzają energię świetlną — mówi prof. Jerzy Przyborowski, Rektor UWM. — Pojawią się też wystawy związane z funkcjonowaniem organizmu ludzkiego, ale także z prowadzeniem upraw, produkcją zwierzęcą, laboratoria molekularne, sensoryczne, fizyczne. Będzie tego sporo.

W "Kortosferze" znajdzie się 140 eksponatów, zarówno jako wystawy stałe i wolnostojące. Ekspozycje będą w dużej mierze polegać na urządzeniach interaktywnych. Zostaną połączone rozwiązania multimedialne i mechaniczne. Całkowita wartość projektu to prawie 33 miliony złotych, z czego 16,6 mln zł pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Pierwsza z wystaw "PODZIEMNE KRÓLESTWO" zapozna zwiedzających z tajemnicami gleby i jej fundamentalnym znaczeniem w rozwoju życia biologicznego. Znajduje się na parterze, przy wejściu głównym.

Następna ekspozycja "SIEJĘ WIĘC JESTEM" jest umiejscowiona na pierwszym piętrze i zawiera punkty wystawy o uprawie roślin, hodowli zwierząt, produkcji żywności oraz przedstawi innowacyjne koncepcję współdziałań człowieka z natur. W dodatku ekspozycja znajduje się w sąsiedztwie eksponatów poświęconych tematyce fizyki globalnej.

Dział "CZŁOWIEK ISTOTA JEDZĄCA" został poświęcony budowie układu pokarmowego oraz wpływowi diety na ludzkie zdrowie. Goście dzięki interaktywnym eksponatom będą mogli poznać jakie konsekwencje niesie ze sobą nieprawidłowe odżywianie i niezdrowy styl życia. Ekspozycja pomoże także poznać działanie układu pokarmowego oraz jaki wpływ na ciało mają składniki odżywcze, które człowiek dostarcza do organizmu jedząc.

Kolejną atrakcją jest Laboratorium Wysokich Energii, które także znajduje się na drugim piętrze. Jest to część poświęcona prowadzeniu pokazów naukowych w temacie wysokich napięć. Znajdująca się tam cewka Tesli pozwala wytwarzać wyładowania elektryczne o długości nawet do kilku metrów!

Na trzecim piętrze znajdzie się wystawa pod tytułem "JAK WYŻYWIĆ PRZYSZŁOŚĆ", która będzie poświęcona produkcji żywności. Zwiedzający będą mieć możliwość poznać jakie koszty ponosi środowisko przez produkcję żywności. Eksponaty w tej części zapoznają gości z różnymi możliwościami rozwiązań ważnych kwestii związanych z rolnictwem w przyszłości.

Co znajdziemy na najwyższym piętrze? Ekspozycję "MŁODZI ODKRYWCY KOSMOSU"! To piętro zostało przeznaczone dla dzieci w wieku 2-6 lat. Tu znajdzie się powierzchnia wystawienniczo-warsztatowa, przeznaczona do ekspozycji i prowadzenia warsztatów mających zapoznać najmłodszych gości z tajemnicami astronomii i fizyki.

Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" mieści w sobie mnóstwo specjalistycznych laboratoriów, pracowni mikroskopowych, w których są łączone umiejętności praktyczne i teoretyczne. Sale do pokazów naukowych pozwalają organizować zajęcia i warsztaty, w których zwiedzający będą mogli wziąć udział w eksperymentach i doświadczenia naukowych z takich dziedzin jak biologia, chemia czy astrofizyka. Wszystko z możliwością wykorzystania specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego!

Obiekt ma ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Na pięciu piętrach znajduje się 1676 m2 przestrzeni wystawienniczych. Obecnie wciąż trwają prace w budynku.

— Wiele pracy jeszcze przed nami. To bardzo intensywny czas. — podkreśla Mateusz Pikuliński, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" - Myślę, że około 55 procent wyposażenia części wystawienniczej jest już gotowa. Czekamy jeszcze na dostarczenie mebli do laboratorium.

Oficjalny termin poznamy za jakiś czas, ale już teraz wiadomo, że "Kortosfera" zacznie działać mnie więcej na początku roku szkolnego, symbolicznie otwierając młodzieży z Warmii i Mazur drzwi do nowego wymiaru edukacji.

AW
Źródło: UWM