Olsztyn: Rzeźba przed Halą Uranią po renowacji

2023-04-01 17:00:00(ost. akt: 2023-03-31 15:41:44)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Hala Urania przez lata była areną zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Od dwudziestu miesięcy jest placem budowy - rozrasta się i unowocześnia. Towarzysząca jej od powstanie rzeźba, również dostała "nowe życie". Rzeźba "Gimnastycy" przed Halą Uranią jest już po renowacji.
Rzeźba Gimnastycy znajduje się przy Hali Widowiskowo-Sportowej Urania, przy al. Marsz. J. Piłsudskiego 44 w Olsztynie. Powstała w 1978 roku, kiedy to.... Jej autorem jest Ryszard Wachowski. Jego dzieła widzimy w parkach, na murach kamienic, na ulicach i w miejskich wnętrzach. Ryszard Wachowski jest autorem m.in. fontanny w parku nad Łyną, pomników przed szkoła muzyczną i płaskorzeźb na starówce. Był uczniem Xawerego Dunikowskiego. Do Olsztyna przyjechał na początku lat 50., żeby pomóc w budowie pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. I został tu na zawsze.

Wraz z rozbudową sportowej hali, renowacji poddana została rzeźba, która od lat była jej nieodłącznym elementem.

— Prace konserwatorskie przy rzeźbie rozpoczęły się od oczyszczania powierzchni z porostów organicznych, patyny, wtórnych nawarstwień malarskich i zabrudzeń. Następnie usunięte zostały spękane i odspojone partie (na stykach ze stelażem i blaszanymi wstęgami). Później skorodowane prętów zbrojeniowe i stelaż z rur stalowych zostały oczyszczone z rdzy, a metal zabezpieczono antykorozyjnie. W dalszej kolejności wykonawca dwukrotnie pomalował matową farbą do metalu w
kolorze grafitowym wszystkie widoczne pręty zbrojeniowe oraz stelaż z rur stalowych. Ponadto wypełnił spękania powierzchni betonowych żywicą metodą iniekcji. A drobne ubytki i spękania powierzchni betonowych uzupełnił zaprawą na bazie białego cementu, piasku szklarskiego i pigmentów ziemnych (o odpowiednio dobranej granulacji i kolorze) — mówi Marta Bartoszewicz rzeczniczka prasowa
Urzędu Miasta Olsztyna.

Powierzchnia rzeźby została też zabezpieczona impregnatem hydrofobizujacym do betonu i usunięto z niej wtórną okładzinę imitującą ciosy kamienne ze ścian bocznych cokołu. Ostatecznie po przeniesieniu rzeźby w docelową lokalizację (wraz z płytą cokołu) – została ona oczyszczona, zdezynfekowana i uzupełnione zostały ubytki powierzchni betonowych cokołu.