Nieletni skazani z Olsztyna będą porządkować miasto

2023-03-29 12:59:02(ost. akt: 2023-03-29 14:29:53)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Nie tylko dorośli skazani wykonują prace społeczne w olsztyńskich podmiotach. Samorząd Olsztyna wskazał sądowi miejsca, w których nieletni będą mogli wykonywać prace społecznie użyteczne. Wiemy, gdzie takie zajęcie będą mogli znaleźć.
To pierwsze tego rodzaju wskazanie, bowiem takie rozwiązanie w przepisach zaczęło funkcjonować na początku tego roku. Teraz sądy mogą stosować pracę społeczną jako np. alternatywę dla poprawczaka.

— Przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonania prac społecznych to 15 osób — informuje dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna Robert Zalewski. — Szacujemy, że niezbędna liczba godzin prac społecznych, w przeliczeniu na jednego nieletniego, powinna być wykonana w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 20 godzin, nie dłużej niż przez sześć miesięcy.

W myśl przepisów prace społeczne mogą wykonywać nieletni w wielu 13-18 lat. W związku z tym powinni być kierowani do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe czy konserwatorskie i pomocowe.

Na terenie stolicy Warmii i Mazur zostało wyznaczonych dziewięć zakładów pracy, do których będą mogli być kierowani nieletni. To przede wszystkim szkoły i przedszkola, ale także Olsztyńskie Centrum Pomocy Dziecku, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Schronisko Dla Zwierząt.

Wyznaczone zakłady w 2023 roku mogą przyjąć 20 nieletnich, czyli o pięciu więcej, niż wynika z potrzeb Sądu Rejonowego.