Oficjalnie: Pobyt na Izbie Wytrzeźwień w Olsztynie będzie droższy

2023-03-29 12:47:51(ost. akt: 2023-03-29 12:54:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dotychczasowa opłata za pobyt w Ambulatorium dla Nietrzeźwych w Olsztynie, uchwalona przez uchwałę Rady Miasta Olsztyna w 2021 wynosiła 320 zł, po podwyżce, którą właśnie przyjęli radni będzie to 390 zł. Dlaczego?
Izba Wytrzeźwień w Olsztynie każdego roku "obsługuje" około 3-4 tys. osób, w stanie upojenia alkoholowego. Do tej pory za dobę pobytu "imprezowicz" musiał zapłacić 320 zł, za kilka tygodni stawka wzrośnie już do 390 zł. Dlaczego?

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały "W związku z tym, że dochody z tytułu opłat za pobyt w Izbie Wytrzeźwień – Ambulatorium dla Nietrzeźwych w Olsztynie nie pokrywają w pełni wydatków z tytułu utrzymania placówki, co spowodowane jest głównie wzrostem wynagrodzeń, wzrostem cen opłat za media, a także inflacją, zasadnym jest podniesienie stawki opłaty za pobyt w Izbie."

Okazuje się, że to nie jedyny problem olsztyńskiej "wytrzeźwiałki". Spośród około 4 tys. obsługiwanych osób, około 80 proc. z nich to osoby bezdomne i bezrobotne, a co za tym idzie — niewypłacalne.

W skali roku samo funkcjonowanie Izby Wytrzeźwień to koszt rzędu 1,5-1,6 mln zł.

Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały.

Karol Grosz