11 jednostek OSP odebrało promesy na zakup samochodów pożarniczych

2023-03-30 08:30:00(ost. akt: 2023-03-29 16:06:03)

Autor zdjęcia: Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie

Jedenaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa warmińsko-mazurskiego odebrało promesy na zakup nowych samochodów pożarniczych. Promesy warte są blisko 7 mln złotych.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zwracając się do strażaków OSP powiedział, że "ratują oni zdrowie i życie, a rząd to docenia".

Podkreślił, że strażacy darzeni są szacunkiem i za pracę na rzecz społeczeństwa należne są im podziękowania.

— To odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, które miałem dziś honor i przyjemność wręczać oraz te piękne samochody, które pokazują współpracę między Państwową a Ochotniczą Strażą Pożarną, ale też współpracę rządu i samorządu — zaznaczył wiceminister Poboży.

Jak podał st. kpt. Grzegorz Różański, zgodnie z ogłoszonym 22 lutego br. programem rządowego wsparcia jednostek OSP, do strażaków ochotników w całym kraju trafi 675 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Na Warmię i Mazury zakupionych będzie 31 tego typu pojazdów.

We wtorek podczas zbiórek strażackich pierwsze Ochotnicze Straże Pożarne z Warmii i Mazur otrzymały promesy. Na zbiórce w Lipowcu promesy trafiły do OSP z powiatów: szczycieńskiego – Lipowiec, Romany i Szczytno; nidzickiego: OSP Nowa Wieś Wielka, a także z pow. olsztyńskiego: Kwiecewo i Mątki oraz z pow. mrągowskiego: Krutyń i Warpuny.

W Wydminach (pow. giżycki) miejscowej OSP przekazano nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, a promesę na zakup pojazdu pożarniczego odebrała OSP Kruklanki.

Podczas węgorzewskiej uroczystości promesę otrzymali druhowie z OSP Budry, a w Srokowie (pow. kętrzyński) odebrali taki dokument strażacy z OSP Reszel. Ponadto podczas zbiórki w Srokowie OSP Korsze i Barciany odebrały używane samochody pożarnicze, które pochodziły z zasobów komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie.

We wtorek odbyły się również uroczyste zbiórki w Piszu i Węgorzewie, na których oficjalnie przekazano nowe samochody ratowniczo-gaśnicze miejscowym komendom powiatowym Państwowej Straży Pożarnej oraz z zasobów Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP używane pojazdy pożarnicze do Ochotniczych Straży Pożarnych w Wejsunach i Harszu.

Do warmińsko-mazurskich strażaków ochotników w tym roku trafi 31 samochodów ratowniczo-gaśniczych, które będą zakupione za łączną kwotę blisko 22,5 miliona złotych.(PAP)