Prosto z ulicy: Praca przy inwestycji tramwajowej w Olsztynie wre

2023-03-28 15:29:46(ost. akt: 2023-03-29 10:14:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na al. Piłsudskiego praca wre! Pierwsze szyny nowej linii tramwajowej w centrum miasta trafiły na swoje miejsce. Główna ulica Olsztyna przestaje przypominać plan filmu science fiction, a staje się typowo miejską przestrzenią. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w październiku tego roku inwestycja tramwajowa zostanie zakończona.
Inwestycja tramwajowa bez wątpienia do najprostszych nie należy. Oprócz samych torów i infrastruktury takiej jak przystanki czy pętle, wykonawca zobowiązał się do wymiany całej podziemnej sieci kanalizacyjnej czy ciepłowniczej. Całości prac dopełniają jeszcze przebudowane drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Jednym słowem — na terenie inwestycji tramwajowej jest co robić.

Dziś na al. Piłsudskiego można było zauważyć, że tempo prac nie zwalnia. Robotnicy układali tam tory, które niebawem będą służyć za torowiska nowej linii tramwajowej. W najbliższych dniach natomiast będą zalewane betonem.

Fot. Zbigniew Woźniak

Prace wykonawcy inwestycji tramwajowej nie przebiegały jednak bez komplikacji - głównie natury finansowej. W grudniu zakończono mediacje między samorządem Olsztyna a konsorcjum firm, których liderem jest spółka Polimex Infrastruktura.

Szczęśliwie obie strony doszły do porozumienia.

— Określiliśmy, że maksymalna kwota, o jaką może wzrosnąć wartość kontraktu, to 51,3 mln złotych — mówi kierownik ratuszowej jednostki realizującej projekt, Andrzej Karwowski. — Waloryzacja dotyczy prac wykonanych od 1 marca 2022 roku do ukończenia kontraktu, czyli do 16 października 2023 roku.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowa tramwajowa infrastruktura to przeszło sześć kilometrów podwójnego torowiska z pełną infrastrukturą towarzyszącą wraz z chodnikami i drogami dla rowerów, które zostały poprowadzone ulicami: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego oraz węzeł przesiadkowy zlokalizowany przy Wysokiej Bramie. Projekt zakłada również nasadzenia ponad 2,8 tys. drzew.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dis #3109127 29 mar 2023 09:42

  Jeżdżę do pracy tramwajem przez centrum. Zawsze stoję do 15 minut przed tym skwarem wikara kompletnie bez sensu - droga wolna po horyzont, ale jechać nie można bo nikogo z tego ZDZITu nie obchodzi co sie dzieje, nikt tym nie zarządza z głową. Po tym postoju tramwaj wlecze się przez budowę, więc mam okazję obserwować te prace. Nie powiedziałbym, że praca "wre". Ot tak jeden człowiek leniwie macha szpadlem, reszta stoi i rozmawia. Jak na taką wielką inwestycję nie widać pracy i postępów, których można oczekiwać po ilości pracowników...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. To ja #3109126 29 mar 2023 07:17

  Tytuł artykułu powinien brzmieć: Trwają prace dewastacyjne ruchu kołowego w Olsztynie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wojtelk2424 #3109125 28 mar 2023 16:24

  Zapraszam na Pieczywo. Tu to dopiero widać jak szybko pracują. Aż tak szybko, że nie widać co robią i kiedy skończą. Jeden wielki b.... I brak koordynacji prac. A ul. Wilczyńskiego od początku zamknięta. O czym Wy piszecie? Płacą wam za te bzdury?

  odpowiedz na ten komentarz