Jak idą prace na stacji kolejowej Olsztyn Główny? [ZDJĘCIA]

2023-03-28 18:30:40(ost. akt: 2023-03-28 15:53:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podróżni na stacji Olsztyn Główny z dnia na dzień mogą obserwować kolejne postępy prac. Obecnie powstaje tam nowy peron, który zapewni większy komfort obsługi pasażerów oraz postępuje budowa przejścia podziemnego od ul. Marii Zientary-Malewskiej. Nasz fotoreporter udał się na plac budowy, ale sprawdzić jak idą prace.
Na budowie pracują dziesiątki maszyn – koparki, dźwigi, palownice, walce, podbijarki torowe do regulacji torów i rozjazdów oraz pociąg sieciowy. Mimo intensywnych prac i szerokiego frontu robót, na stacji Olsztyn Główny, podróżni mają zapewniony dostęp do pociągów, a o drodze dojścia informują znaki i tablice.

Dworzec Główny zyskał już nowe fundamenty, które zauważać mogą mieszkańcy i podróżujący. To pierwsze kroki ku wybudowaniu budynku przy stacji. Nowy dworzec ma być nowoczesny, funkcjonalny. Zostanie wzniesiony na planie trapezu, z przeszkloną fasadą. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji — jednej podziemnej i dwóch nadziemnych, a w najwyższym punkcie będzie miał 12 m wysokości. Budynek wyglądem będzie przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur.

Fot. Zbigniew Woźniak

Modernizacja stacji Olsztyn Główny dodatkowo zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Lepszą informację dla podróżnych zapewnią wyświetlacze i nowe nagłośnienie.

Co istotne, na dworzec, jak też na perony będzie można dostać się też od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, bo powstaje nowe przejście podziemne o długości 140 metrów, o 100 metrów dłuższe niż dotychczasowe. Będzie szersze oraz wyższe. Obok dworca zaplanowany jest parking na 52 miejsca postojowe i 1500 metrów kwadratowych terenów zielonych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 400 mln złotych realizowana jest ze współudziałem środków unijnych.