Kolejne łóżka dla rodziców małych pacjentów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

2023-03-28 11:11:09(ost. akt: 2023-03-28 11:22:01)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddziały pediatryczne Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. To kolejna taka darowizna, którą otrzymał olsztyński szpital. Łącznie Fundacja przekazała już 958 łóżek 48 szpitalom w całej Polsce.
Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

— Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych. Czas na praktyczne działania, a donatorzy i przyjaciele Fundacji pomagając Fundacji pokazują, że nie można już odkładać na później perspektywy dziecka-pacjenta i jego najbliższych. Fundacja sfinansowała łóżka dla rodziców z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku i to konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy — mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Wszystko zaczęło się od łóżek dla rodziców przekazanych do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla mamy i taty stanęło przy każdym z 423 łóżek dla dzieci. W ten sposób dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital
w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
Kolejne partie łóżek Fundacja wysłała do szpitali w wielu miastach Polski. Na Warmii i Mazurach trafiły one do Ełku, Olecka, Olsztyna i Mrągowa. Do tej pory Fundacja przekazała 958 łóżek dla rodziców 48 szpitalom w Polsce.

— Zmiana w szpitalu pediatrycznym zaczyna się od łóżka dla rodzica, bo w XXI wieku wybór karimata lub krzesło nie powinien już być doświadczeniem żadnej mamy ani taty. Szpital przyjazny całej rodzinie dziecka doceni każdy, pacjent, rodzic i zespół medyczny — podkreśla Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu. Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić.

— Serdecznie dziękuję za przekazanie kolejnych pięciu eleganckich i komfortowych łóżek dla rodziców pacjentów naszego szpitala — mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Jest mi niezmiernie miło, że Fundacja Ronalda McDonalda już drugi raz podarowała naszemu szpitalowi łóżka dla rodziców, które mogą w ciągu dnia pełnić również funkcję foteli. Poprzednie łóżka, które otrzymaliśmy od Państwa we wrześniu ub. r., doskonale służą opiekunom, całodobowo przebywającym wraz ze swoimi dziećmi w naszych oddziałach szpitalnych. W naszym szpitalu wszystkim opiekunom naszych pacjentów zapewniamy w salach chorych rozkładane łóżka, jednak każde dodatkowe łóżko, zwłaszcza mogące pełnić w ciągu dnia rolę wygodnego fotela, z pewnością dodatkowo zwiększy komfort pobytu rodziców przy dzieciach.

5 łóżek w Olsztynie przekazały w imieniu Fundacji jej przyjaciółki i donatorki – Anetta Stradomska i Iwona Kasperek, licencjobiorczynie McDonald’s. To kolejna taka darowizna, którą otrzymała olsztyński szpital. Poprzednio, we wrześniu ubiegłego roku, trafiło tam 10 takich łóżek.

— Ogromnie się cieszę, że kolejny raz możemy przekazać olsztyńskiemu szpitalowi tak ważną i potrzebną darowiznę. Łóżko dla rodziców zapewnia coś niezmiernie ważnego w czasie choroby – daje bliskość. Dobra jakość snu mamy i taty przekłada się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale — podkreśla Anetta Stradomska.

Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.