Marcin Przydacz: zwiększenie produkcji amunicji to dobra decyzja

2023-03-27 21:25:34(ost. akt: 2023-03-27 21:27:08)
1 zajawa główna — Wojsko targi

1 zajawa główna — Wojsko targi

Autor zdjęcia: Fot. Zbigniew Woźniak

Decyzje na poziomie Unii Europejskiej o zwiększeniu produkcji amunicji oraz plan na pobudzenie polskiego przemysłu zbrojeniowego to dobre informacje - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz komentując zapowiedź rządowego programu wspierania produkcji amunicji.
Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w poniedziałek w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie z komisarzem UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, który odwiedza obecnie kraje UE, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów zbrojeniowych. Premier Morawiecki zapowiedział podczas spotkania, że w najbliższych dniach rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji.

Prezydencki minister stwierdził w TVP Info, że "wiele państw europejskich nie do końca jest przygotowana do wypełnienia tych wszystkich planów dotyczących obrony i odstraszania Rosji". Wyraził jednak zadowolenie, że decyzje o zwiększeniu produkcji amunicji "na poziomie Unii Europejskiej zostały podjęte".

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że prezydent Andrzej Duda "wielokrotnie o tym mówił, że należy zachęcać naszych partnerów na Zachodzie do zwiększania produkcji, ale należy też pobudzać nasz rodzimy przemysł zbrojeniowy".

"Nam chodzi o to, żebyśmy mieli jak najlepszy sprzęt, ale także sprzęt produkowany tutaj, bo to, mówiąc kolokwialnie, rozbuja ten sektor polskiej gospodarki i da nam poczucie stabilności" - wskazał prezydencki minister. "Skoro amunicja, produkty zbrojeniowe są produkowane w Polsce, to tylko od nas zależy, czy finalnie trafią do magazynów i czy będą dbały tym samym o polskie bezpieczeństwo" - dodał.

Źródło: PAP