Jak łatwiej znaleźć grób, którego szukasz? Cmentarz w Olsztynku dołącza do internetowej wyszukiwarki

2023-03-27 19:01:45(ost. akt: 2023-03-27 15:43:53)

Autor zdjęcia: olsztynek.pl

Gmina Olsztynek planuje uruchomić stronę internetową cmentarzy komunalnych. Ma to ułatwić nie tylko poszukiwanie grobów członków rodziny, ale również pomóc w pilnowaniu płatności za miejsce pochówku.
W drugim kwartale 2023 roku gmina Olsztynek planuje uruchomienie strony internetowej cmentarzy komunalnych. Dzięki ogólnodostępnej wyszukiwarce osób pochowanych, w ramach systemu Grobonet każdy będzie mógł w prosty sposób znaleźć swoich bliskich.

Grobonet to firma z własną stroną internetową, na której znajduje się ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych. Strona połączona jest z bazą ponad 1300 cmentarzy w całym kraju. Do istniejącej bazy dołącza tym razem Olsztynek.

Według założeń, o których poinformował burmistrz Olsztynka Robert Waraksa, dzięki wyszukiwarce każdy użytkownik będzie mógł wyszukać grób bliskiej osoby, sprawdzić rocznicę urodzin i śmierci pochowanej osoby. Dodatkowo będzie mógł skorzystać z nawigacji do grobu i po cmentarzu, zapoznać się z informacją o nadchodzących pogrzebach, sprawdzić czy grób jest opłacony lub opłacić nagrobek poprzez płatności elektroniczne. Użytkownik będzie mógł zapoznać się z regulaminem i cennikiem obowiązującym na cmentarzu, a nawet zapalić wirtualne znicze.

— Utworzenie wyszukiwarki na cmentarzu w Olsztynku wynika również z tego, iż już za kilka lat zrobienia takiej inicjatywy będzie obowiązkiem. My wyprzedzająco idziemy w tym kierunku. Z drugiej strony chodzi też o pewne ułatwienia. Nie jednokrotnie dostawaliśmy sygnały od mieszkańców, że chcieliby niektóre usługi załatwiać przez Internet — dodaje burmistrz.

Baza osób pochowanych będzie na bieżąco aktualizowana przez Gospodarkę Komunalną Sp. z o.o. w Olsztynku.

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona inwentaryzacja cmentarzy komunalnych w gminie. Spis ewidencyjny obejmie cmentarze przy ul. Grunwaldzkiej i ul. Wilczej w Olsztynku oraz Cmentarz w Waplewie.

W ramach inwentaryzacji będą wykonywane zdjęcia grobów i nagrobków.

źródło: GO/olsztynek.pl