Większe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży z powiatu olsztyńskiego

2023-03-28 19:30:00(ost. akt: 2023-03-28 16:00:26)

Autor zdjęcia: pixabay

Od marca dzieci i młodzież z powiatu olsztyńskiego mogą korzystać z rozszerzonej oferty pomocy w dobromiejskim Punkcie Konsultacyjnym Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wszystko dzięki dodatkowym pomieszczeniom, z których poradnia może korzystać dzięki dobrej współpracy powiatu i gminy.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ma swoją siedzibę w olsztyńskim starostwie, a w powiecie prowadzi także cztery punkty konsultacyjne: w Barczewie, Biskupcu, Olsztynku i Dobrym Mieście.

— Nasza placówka ma szeroki zakres działań. To diagnoza logopedyczna, pedagogiczna, psychologiczna, wsparcie i terapia. Głównie są to zajęcia indywidualne, ale szkolimy też rodziców i rady pedagogiczne. Od 2017 roku jesteśmy wiodącym ośrodkiem w powiecie i działamy na rzecz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością — wyjaśniała Małgorzata Stolarska, dyrektor PPP-P.

Jesienią ubiegłego roku starosta olsztyński zawarł porozumienie z burmistrzem Dobrego Miasta Jarosławem Kowalskim dotyczące przekazania dwóch dodatkowych pomieszczeń na potrzeby PPP-P w budynku przy ul. Olsztyńskiej.

— Nasza poradnia przyjmuje rocznie ponad 4,5 tys. młodych mieszkańców. Potrzeby są więc bardzo duże i jako samorząd mamy tego świadomość. Dziękuję burmistrzowi za to, że nasza poradnia może za darmo korzystać z pomieszczeń Centrum Usług Wspólnych. Dziękuję też pani dyrektor Poradni za zaangażowanie w tworzenie tego punktu w Dobrym Mieście — mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński, podczas otwarcia punktu PPP-P w Dobrym Mieście.

Honorowym gościem uroczystości był sekretarz stanu Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

— Pomoc psychologiczna jest największą potrzebą deklarowaną przez Polaków. Pandemia i sytuacja zagrożenia wojennego sprawiają, że zwiększa się liczba osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwiększamy ilość psychologów w szkołach z 2 na 4 tysiące. Myślimy o ośrodkach środowiskowych, żeby umożliwić dzieciom terapię. Ważna jest dobra koordynacja pracy w szkole i poradniach — mówił minister Maliszewski, który jest także profesorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Władze powiatu myślą o kolejnych inicjatywach, które wspierałyby młodych mieszkańców.

— Przy powiatowym szpitalu w Biskupcu już działa placówka, która oferuje dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczną. W związku z tym, że potrzeby w tym zakresie są bardzo duże, chcemy podobną przychodnię utworzyć także przy dobromiejskim szpitalu — zapowiedział starosta Abako.

Olsztyńska Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej i zawodoznawczej. Wspiera dzieci i młodzież uczące się w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych na terenie powiatu olsztyńskiego, ich rodziców i nauczycieli.