Kilka ton śmieci - efekt weekendowej akcji Operacja Czysta Rzeka w Olsztynie

2023-03-27 09:28:04(ost. akt: 2023-03-27 11:23:13)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Weekendowe sprzątanie rzeki Łyny i Kortowa w Olsztynie w ramach Operacji Czysta Rzeka dobiegło końca. Efekty są spektakularne, bo śmieci było naprawdę dużo, łącznie wyłowiono kilka ton odpadów. Na szczęście rąk do pracy nie zabrakło.
W sobotę (25 marca) na wspólne sprzątanie rzeki Łyny w Olsztynie przybyło 26 osób. Spływ rozpoczął się na Brzezinach i miał dotrzeć do Elektrowni Łyna w Lesie Miejskim. Jednak po 7 godzinach uczestnicy już mocno zmęczeni dotarli jedynie do Mostu Smętka. Według szefa sztabu, Michała Bęczkowskiego z PTTK Mazury wyłowiono i zebrano ok. 4 ton śmieci. Wśród odpadów przeważały butelki plastikowe i szklane oraz puszki, ale ku zdziwieniu ochotników było sporo śmieci wielkogabarytowych, w tym wózek inwalidzki, opony czy lodówka.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

W niedzielę (26 marca) odbyła się kilkugodzinna akcja sprzątania na Kortowie w okolicach Jeziora Kortowskiego. W akcji wzięło udział 35 osób, w tym także straż rybacka. Znaleziono dzikie wysypisko części samochodowych. Szef sztabu, Michał Bęczkowski z PTTK Mazury szacuje, że zebrano ok. 3 ton śmieci.

Olsztyn nie był jedynym miastem, które wraz z rozpoczęciem wiosny sprzątało swe rzeki. W sobotę podczas akcji sprzątania rzeki Pisy nurek MOPR znalazł na dnie granat. Prawdopodobnie pochodzi on z czasów II wojny światowej. Znalezisko znajdowało się w miejscu, gdzie poziom wody nie jest wysoki.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

MOPR poinformował o znalezisku policję, a ta zabezpieczyła miejsce. Granat podjęli saperzy.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i nie wykluczają kolejnej akcji sprzątania, gdyż potrzeba porządków wydaje się znacznie większa.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe