Trwa Operacja Czysta Rzeka. Można jeszcze dołączyć do sprzątania Łyny i Jeziora Kortowskiego w Olsztynie

2023-03-25 07:59:37(ost. akt: 2023-03-24 15:07:17)
Sylwester Pepel poszukiwacz

Sylwester Pepel poszukiwacz

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W ten weekend, 25 i 26 marca, Łyna się odświeży. Trwa Operacja Czysta Rzeka. Jedni z kajaków, inni pieszo będą zbierać opony i inne odpady z koryta Łyny z Jeziora Kortowskiego.
Wiosna daje już o sobie znać. Wszyscy wracamy do życia, również przyroda ma się coraz lepiej. Dlatego wiosna to też dobry czas na sprzątanie rzeki Łyny w Olsztynie na odcinku Brzeziny-Elektrownia Łyna w Lesie Miejskim. 


Sprzątanie podzielone jest na dwa dni. Zbiórka pierwszego dnia, w sobotę 25 marca, o godz. 10:15 na osiedlu Brzeziny ul. Kalinowskiego przy moście nad Łyną. Organizoatorzy podstawiają sprzęt wodny — kajaki dwuosobowe, rękawiczki i kamizelki asekuracyjne. Na miejscu dla każdego uczestnika będzie czekała również gorąca herbata. Warto zabrać ze sobą własne termosy. Przewidywany czas trwania akcji — 6h.

 

W niedzielę 26 marca odbędzie się sprzątania okolic Jeziora Kortowskiego. Zbiórka o godz. 9:30 na plaży kortowskiej. W planie podział na grupę kajakową sprzątającą z wody brzegi jeziora oraz grupę pieszą sprzątającą okolicę z lądu. Dla uczestników przewidziana gorąca herbata. Szacowany czas trwania — 6h.

Uwaga! Organizatorzy nie zapewniają opieki ratownika wodnego. 

Elektroniczne zapisy w systemie już się zakończyły, ale dla spóźnialskich nie powinno zabraknąć worków, a kolejne ręce do zbierania śmieci na pewno się przydadzą.

Warto pamiętać o odpowiednim ubraniu i obuwiu dostosowanym do pogody i do pleneru.

Na Warmii i Mazurach zgłoszono do tej pory 21 akcji w ramach Operacja Czysta Rzeka, m.in. w Bartąg, Ełku, Iławie, Kruklankach, Purdzie, Jedwabnem, Pieniężnie. W ubiegłym roku dzięki tej inicjatywie zebrano w regionie prawie 10 ton śmieci.