Nominacja do Fryderyków dla Mary Rumi, artystki z Warmii

2023-03-24 20:32:24(ost. akt: 2023-03-24 14:59:00)

Autor zdjęcia: WAMA Film Festival

Znamy nominowanych do Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Jedną z wyróżnionych artystek jest wokalistka z Warmii. Maria Rumińska to piosenkarka jazzowa i folkowa występująca pod pseudonimem Mary Rumi.
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. O tytuł Artysty Roku – Jazz powalczą Marek Napiórkowski, Michał Barański, Piotr Wojtasik i Tomasz Dąbrowski, a pikanterii walce dodaje fakt, że wydawnictwa większości z nich są nominowane do Fryderyka w kategorii Album Roku – Jazz. Członkowie Akademii laureata tej kategorii będą wybierać tym razem spośród aż sześciu płyt: Requiem Andrzeja Jagodzińskiego, String Theory Marka Napiórkowskiego, Masovian Mantra Michała Barańskiego, Voices Piotra Wojtasika, A View from The Treetop Rafała Sarneckiego i Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings.

O statuetkę dla debiutanta jazzowego powalczą natomiast Amalia Umede, Andrzej Gondek, Anna Jopek, Marcel Baliński i Mary Rumi.

— W środę Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do Nagród Muzycznych Fryderyk Festiwal 2023. Wśród nominowanych znalazła się związana z WAMA Film Festival wokalistka i kompozytorka Mary Rumi! Członkini Jury Warmii i Mazur podczas zeszłorocznej, 9. edycji WAMA Film Festival, została nominowana w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku – Jazz” za album „Depressed Lady”. Piosenek z nominowanej płyty mogliśmy posłuchać na otwarciu naszego festiwalu — czytamy na profilu społecznościowym festiwalu filmowego.

Mary Rumi (Maria Rumińska) jest wokalistką zespołu muzyki celtyckiej Shannon. Współtworzyła wiele projektów folkowych. Jest też autorką kompozycji oraz opracowań muzycznych dla licznych spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

— Nominacja jest dla mnie, dla naszej pracy, dla wielu osób pracujących przy tej produkcji prawdziwym zwycięstwem — czytamy na profilu społecznościowym artystki.

Ten rok w Akademii Fonograficznej zapisał się jako wyjątkowo obfity. O nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka rozrywkowa i jazz w samych tylko kategoriach Artysta Roku, Artystka Roku i Zespół/Projekt Artystyczny Roku ubiegało się aż 372 artystów wykonawców. Oprócz tego 286 twórców (autorów i kompozytorów, autorek i kompozytorek, teamów autorskich i kompozytorskich) i 125 muzycznych producentów, producentek i teamów producenckich. Do konkursu Fryderyk 2023 zgłoszonych zostało 417 albumów w 13 kategoriach gatunkowych od popu, przez hip hop, muzykę korzeni czy metal po muzykę filmową, 455 utworów (piosenek premierowych oraz nowych aranżacji znanych utworów) i 386 teledysków. Na liście zgłoszonych debiutantów odnotowano 140 nazwisk (113 w muzyce rozrywkowej i 27 w jazzie). W dwóch pozostałych kategoriach związanych z jazzem o nominacje ubiegało się aż 106 albumów jazzowych i 112 muzyków.

Laureatów tegorocznych Fryderyków poznamy już za miesiąc, 22 kwietnia 2022 roku.