Pół tysiąca podpisów do referendum w Bartoszycach

2023-03-24 12:13:25(ost. akt: 2023-03-24 12:31:16)

Autor zdjęcia: Archiwum komitetu referendalnego

Organizatorzy przeprowadzenia referendum w Bartoszycach w sprawie odwołania obecnie urzędującego burmistrza intensywnie zabiegają o zbiórkę podpisów, by móc przeprowadzić głosowanie. Brakuje kilkuset sygnatur. Jeśli je zgromadzą, referendum w mieście mogłoby się odbyć jeszcze w tym roku.
Już ponad 1500 osób liczy grupa „Koniec Cyrku w Bartoszycach - czas na zmianę Burmistrza!!!”, która została założona w mediach społecznościowych „z myślą o rozmowach nt. odsunięcia od władzy obecnego włodarza poprzez referendum (...)”.

Niedługo potem jej administratorzy utworzyli facebook’owy profil „Referendum 2023 Bartoszyce”, gdzie można się dowiedzieć, na jakim etapie znajduje się procedura zorganizowania jeszcze w tym roku głosowania w sprawie odwołania burmistrza miasta z funkcji.

Droga ta nie jest łatwa, ale i nie niemożliwa. Aby doszło do referendum, trzeba najpierw zebrać podpisy co najmniej 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Jeśli już dojdzie do referendum, to jest ono ważne w przypadku, gdy weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze burmistrza.

Z danych z ostatnich wyborów samorządowych z 2018 roku wynika, że w Bartoszycach było 19314 wyborców. W drugiej turze wyborów Piotr Petrykowski uzyskał wtedy 5683 głosów, a jego kontrkandydat 3137 głosów. Frekwencja wyniosła 46,38 proc.

Jak dowiadujemy się w Państwowej Komisji Wyborczej Delegaturze w Elblągu, do instytucji tej trafiło powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą referendalną w sprawie odwołania burmistrza Piotra Petrykowskiego.

Powiadomienie to zawiera nazwiska osób tworzących grupę referendalną, które zostały zweryfikowane pomyślnie. Komisarz Wyborczy w Elblągu wysłał więc 9 lutego pismo do pełnomocnika wnioskodawców, w którym stwierdza, że w tej sprawie zostały spełnione zapisy ustawy o referendum lokalnym.

Ustawa ta mówi, że od chwili przyjęcia powiadomienia inicjatorzy przeprowadzenia referendum lokalnego mają 60 dni na zebranie od uprawnionych do głosowania mieszkańców co najmniej – w przypadku Bartoszyc – 1770 podpisów.

Jeśli już to nastąpi w wyznawczym terminie, Komisarz Wyborczy ma 30 dni na weryfikację złożonych podpisów. Jeśli wszystko będzie zgodnie z prawem, będzie mógł ogłosić termin przeprowadzenia referendum. Powinno to nastąpić przed końcem sierpnia 2023 roku.

W Bartoszycach więc trwa zbieranie podpisów mieszkańców zainteresowanych udziałem w referendum. Na wspomnianym profilu „Referendum 2023 Bartoszyce” można się dowiedzieć na bieżąco, gdzie podpisy są zbierane.

Z ostatnich informacji wynika, że „brakuje niecałe 500 podpisów do 2 tysięcy”.

„Zostały 3 tygodnie zbiórki - nie pozwól zmarnować szansy i poprzyj referendum! Bez Was nasza energia i poświęcony czas pójdzie na marne! Pobierz kartę od Nas i zbierz kilka podpisów” - apelują inicjatorzy przeprowadzenia referendum.

Przypomnijmy, o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy także burmistrza Piotra Petrykowskiego. Na naszego maila otrzymaliśmy zdawkową informację:
"W odpowiedzi na wniosek dotyczący ewentualnego referendum informuję, że taki wniosek został złożony w Urzędzie Miasta Bartoszyce" - poinformował sekretarz miasta Robert Pająk.
RAZ