Niemal komplet na Kortowiadę. Jak wrażenia?

2023-03-24 08:20:00(ost. akt: 2023-03-23 15:32:48)
Kortowiada

Kortowiada

Autor zdjęcia: arch GO

Kortowiada 2023, czyli kolejna edycja festiwalu studenckiego odbędzie się pod koniec maja. Olsztyńskie juwenalia przyciągają nie tylko społeczność akademicką, ale także mieszkańców regionu. Zestaw artystów na tegoroczne juwenalia jest już niemal znany. Dotychczas ogłoszono już czternaście osób, kto następny?
Przed nami kolejna odsłona Kortowiady, czyli najlepszych juwenaliów w Polsce.

W 2023 roku będzie trochę… kosmicznie! Motywem przewodnim 62. edycji olsztyńskich juwenaliów będzie bowiem kosmos. Wybór ma związek z faktem, że rok 2023 ustanowiono rokiem Mikołaja Kopernika, osoby wszechstronnie uzdolnionej i wykształconej w wielu dziedzinach. Kopernik najszerzej znany jest jednak jako astronom, który doprowadził do rewolucji w zakresie postrzegania budowy świata. Nawiązaniem do jego dorobku naukowego będzie oprawa graficzna Kortowiady 2023 oraz poszczególne aktywności organizowane w ramach juwenaliów.

62. edycja Kortowiady potrwa od 24 do 27 maja 2023 roku. Scena Główna ponownie stanie na urokliwej i, jak się okazało, przyjaznej dla uczestników Plaży Kortowskiej. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji wystąpi na niej 15 artystów, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. Zadowoleni będą zarówno fani rocka czy rapu, jak i miłośnicy muzyki alternatywnej bądź popu. Wszystkie kortowiadowe wieczory będzie można natomiast spędzić na Silent Party. W ciągu dnia z kolei na uczestników czekać będzie wiele atrakcji w postaci wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz rozrywkowych.

Dotychczas ogłoszono już czternaście osób. Która z gwiazd najbardziej przypadła Wam do gustu?

Która gwiazda Kortowiady jest najlepsza?
OKi
2.36%
Michał Szczygieł
1.57%
Bryska
4.72%
Gibbs
7.09%
Pezet
12.6%
Igor Walaszek
2.36%
Błażej Król
3.94%
Kult
40.16%
Sarius
2.36%
Ralph Kaminski
7.09%
Julia Rocka
0%
Mrozu
9.45%
Enej
5.51%
Zalia
0.79%

— OKI, czyli raper z kolczastą fryzurą i charakterystycznym flow, wystąpi w maju na Plaży Kortowskiej. To wielokrotnie doceniony młody artysta, którego najnowsze wydawnictwo muzyczne, solowy album „PRODUKT47” uzyskał status złotej płyty jeszcze przed premierą.

— Michał Szczygieł, czyli czołowy wokalista młodego pokolenia na polskiej scenie pop, wystąpi w maju na Plaży Kortowskiej. Jego dynamiczne produkcje zdobywają szczyty radiowych list przebojów w całej Polsce.

— Bryska od momentu debiutu może pochwalić się większą ilością premier niż niejeden znany artysta. Od kwietnia 2021 regularnie wydaje nową muzykę w różnych formach, a jej utwory bardzo szybko zdobywają szczyty radiowych list przebojów, dzięki czemu nieustannie powiększa się grono jej fanów. W kwietniu 2022 roku ukazała się debiutancka płyta wokalistki, której singlem promującym jest „kraksa”. Teksty jej piosenek charakteryzują się zabawą spostrzeżeniami na temat rzeczywistości, porusza w nich często zagadnienia, których próżno szukać we współczesnym popie.

— Gibbs - artysta do niedawna znany był wyłącznie jako producent muzyczny, jednak postanowił postawić na twórczość wokalną. Owocem jego pracy był solowy debiut „Czarno na białym”, album, który został wspaniale przyjęty przez słuchaczy – dowodem jest status Platynowej Płyty ZPAV.

— Paweł Kapliński, znany jako Pezet, pojawił się na polskiej scenie pod koniec lat 90. i od momentu debiutu nieustannie utrzymuje się w czołówce najważniejszych rodzimych raperów. Na przestrzeni niemal 25 lat podejmował wiele nieoczywistych decyzji artystycznych, które skutkowały najczęściej sukcesami – rekordy sprzedaży poszczególnych albumów sprawiły, że każde kolejne wydawnictwo Pezeta zapisało się w historii polskiego hip-hopu. To autor takich hitów jak „Seniorita”, „Ukryty w mieście krzyk” czy „Nisko jest niebo”. Jego ostatni album to „Muzyka Komercyjna” z 2022 roku.

— Igor Walaszek, znany pod pseudonimem Igo, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich wokalistów w Polsce. W 2009 roku założył rockowy zespół Clock Machine, publiczności dał się poznać także jako połowa elektronicznego duetu Bass Astral x Igo. Po wielu latach na scenie muzyk podjął decyzję o ponownym debiucie, tym razem jako solowy artysta. Owocem pracy był wydany w listopadzie 2022 roku album „IGO”, który stanowi 10 longplay w karierze wokalisty.

— Błażej Król to wokalista, autor tekstów i kompozytor. Swobodnie posługuje się różnorodnymi formami wyrazu: operuje zarówno klasycznymi środkami, jak niekonwencjonalnymi elementami. Jego utwory to swego rodzaju przejaw artystycznej fuzji – łączą w sobie muzyczną brawurę i poetycką wrażliwość. Kuszące słowa podane są na psychodelicznym gruncie, symbolizm łamie się na paraliżujący realizm, a eksperymenty ze strukturą oraz igranie z konceptem utworu zaskakują odbiorcę. Jak dotąd Błażej Król wydał sześć solowych płyt.

— Kult powstał na początku 1982 roku, aktywnie i nieprzerwanie gra już 40 lat. Przez ten czas zespół wydał aż 17 płyt długogrających, zagrał ponad 3000 koncertów, także na wielu znanych festiwalach i przeglądach w Polsce i na świecie. Niekwestionowanym liderem zespołu jest Kazik Staszewski, którego działalność charakteryzuje się sukcesami pod względem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym.

— Sarius - utalentowany raper i wokalista zadebiutował w 2013 roku i od tamtej pory konsekwentnie buduje swoją pozycję na scenie. Przełomem w jego karierze okazało się wydanie w 2017 roku piątego w jego dorobku albumu, „ANTIHYPE”. Płyta została świetnie przyjęta przez słuchaczy i uzyskała status platynowej. Podobnie było w przypadku dwóch kolejnych albumów „Wszystko co złe” oraz „Pierwszy Dzień Po Końcu Świata”.

— Ralph Kaminski - wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny i reżyser teledysków. Tworzoną przez siebie muzykę określa mianem popu alternatywnego. Wydał w swojej karierze 4 świetnie oceniane przez odbiorców albumy – najnowszy z nich to „Bal u Rafała”. Twórczość Ralpha Kaminskiego jest ciepło przyjmowana także przez krytyków i całą branżę muzyczną, czego dowodem są chociażby nominacje do nagrody Fryderyk 2020 czy otrzymane Fryderyki 2022.

— Julia Rocka - to jedna z najciekawszych debiutantek na polskim rynku muzycznym, a także podręcznikowy przykład „self-made woman” pokolenia Z. Wraz z Michałem Głomskim tworzy nieszablonową muzykę z pogranicza popu, urban oraz alternatywy. Jeszcze przed oficjalnym debiutem jej utwory były świetnie przyjęte przez odbiorców – singiel „Jeep” przez kilkanaście miesięcy znajdował się na szczycie polskiej listy Spotify Viral.

— Mrozu - autor tekstów, kompozytor oraz producent swoich płyt i twórca hitów z pierwszych miejsc list przebojów. Funkcjonuje na polskiej scenie muzycznej już od wielu lat i przez cały ten czas odnosi sukcesy – najnowsza wydana płyta, „Złote bloki”, była jedną z najbardziej wyczekiwanych w 2022 roku i uzyskała status platynowej.

— Enej to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku przez Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela, Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa stanowi różnorodną kulturowo mieszankę, co wynika z pochodzenia członków zespołu.

— Zalia, czyli Julia Zarzecka, to 21-letnia wokalistka i kompozytorka. Jej mocny soulowy głos sprawia, że jest bardzo wyrazistą postacią na polskiej scenie muzycznej. Jej życie od dzieciństwa połączone jest z muzyką – już jako dziecko poprosiła o zapisanie do szkoły muzycznej. Od 2020 roku sama wydaje swoje utwory, a jej drugi w karierze singiel, „sierpień”, trafił na playlistę najczęściej udostępnianych utworów w Polsce „Viral 50 – Polska Spotify”. Od tamtego momentu każda jej kolejna piosenka cieszy się dużą popularnością.

W najbliższy wtorek poznany ostatnią, piętnastą gwiazdę, która pojawi się na muzycznej scenie Kortowiady. Kogo obstawiacie? Kto powinien dołączyć do zapowiedzianego już składu?