Władze Olsztyna wystąpiły o pozwolenie na rozbiórkę "szubienic"

2023-03-22 18:15:24(ost. akt: 2023-03-22 20:01:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jest już wniosek o pozwolenie budowlane na rozbiórkę Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Jak ustaliła "Gazeta Olsztyńska" wniosek złożyło samo miasto działając przez pełnomocnika. Przy likwidacji pomnika będzie obowiązywała normalna procedura budowlana.
— Rozpoczęliśmy procedurę wydania pozwolenia na rozbiórkę — Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa olsztyńskiego ratusza potwierdza nasze informacje. — Otrzymaliśmy kosztorys rozbiórki pomnika — dodaje.

Do Urzędu Miasta Olsztyn nie dotarła jeszcze decyzja ministerstwa związana z odwołaniem władz miasta od natychmiastowego trybu nakazu usunięcia pomnika i samej decyzji wojewody w tej sprawie. Urząd otrzymał jedynie dwa postanowienia ministerstwa. Pierwsze odrzuca wniosek prezydenta Olsztyna o zawieszenie decyzji o usunięciu pomnika, a drugie odrzuca wniosek o zawieszenie natychmiastowej wykonalności tej decyzji.

Koszt usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej miasto wyceniło na 2 mln zł. Obejmuje on demontaż pomnika z zachowaniem możliwości jego ponownego ustawienia w innym miejscu oraz transport. W sprawie nowej lokalizacji monumentu urząd kontaktował się z Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej.

Decyzja, na którą czeka Urząd Miasta Olsztyn, w przeciwieństwie do postanowień, które kilka dni temu wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, może być zaskarżona. Pomnik ma być usunięty, bo podlega ustawie o dekomunizacji. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa fałszuje też prawdę historyczną o roli ZSRR, gloryfikuje żołnierzy radzieckich, a obecnie służy propagowaniu imperialnych ambicji Rosji.

Stanisław KryścińskiKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Richie #3109078 23 mar 2023 10:31

    Jak to było w pamiętnym czeskim serialu? "Gdyby głupota mogła fruwać, to pani fruwałaby jak gołębica". I to zdanie dedykuję decydentom od usunięcia pomnika.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Warmiak #3109069 22 mar 2023 20:33

    W artykule nie pada nazwa pomnika a w zasadzie pada nazwa nie prawdziwa sugerująca podstawy do usunięcia pomnika. Pomnik nosi nazwę "Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej" i nigdy nazwa pomnika nie uległa zmianie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz