Znamy ostateczny termin i cenę remontu Hali Urania w Olsztynie

2023-03-21 18:16:56(ost. akt: 2023-03-21 15:07:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Remont HWS Urania to trudna inwestycja w trudnych czasach. Od momentu wbicia pierwszych łopat pod budowę obiektu w Ukrainie wybuchła wojna, która spowodowała ogromne zawirowania na runku pracowników i materiałów budowlanych.
HWS Urania od lat była wizytówką Olsztyna. W ciągu ostatnich lat swojego funkcjonowania zamiast zachwytów, wywoływała na ustach odwiedzających śmiech. Słynna "Iglo arena" doczekała się jednak remontu a sam obiekt od dwóch lat jest zamknięty.

Ze starej Uranii praktycznie rzecz biorąc pozostał tylko szkielet. Ekipa budowlana oprócz kompleksowego remontu zwiększającego pojemność trybun do ponad 4 tys. widzów wykonała szereg innych zmian łącznie z budową parkingu poziemnego, hali rozgrzewkowej czy lodowiska, które latem będzie pełnić funkcję rolkowiska.

Fot. Zbigniew Woźniak

Problemem jednak okazały się przerwane łańcuchy dostaw materiałów i opóźnienia związane z brakiem pracowników, będące pokłosiem wojny w Ukrainie. Gdyby trzymać się pierwotnych założeń, HWS Urania właśnie w tym momencie byłaby przekazywana w ręce miasta. Terminy mają to do siebie, że lubią się przesuwać i już w trakcie budowy ustalono, że Mirbud skończy prace wraz z końcem sierpnia 2023 roku.

Niestety okazało się, że ten termin również jest nierealny i wykonawca musiał ponownie usiąść do stołu z prezydentem Olsztyna. Na domiar złego kwota, którą miasto pierwotnie miało przeznaczyć na remont (190 milionów złotych - red.) znacznie wzrosła.

Fot. Zbigniew Woźniak

Udało nam się zakończyć mediacje z firmą Mirbud, która realizuje dla nas przebudowę i modernizację Hali Urania — przekazuje nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie — Wybuch wojny w Ukrainie i pandemia koronawirusa doprowadziły m.in. przerwania łańcucha dostaw i znaczącego wzrostu cen materiałów i innych czynników produkcji budowlanej, w skutek czego musieliśmy zmienić warunki zawarte w umowie. Zgodnie z podpisanym aneksem wartość inwestycji wzrośnie o 30 mln zł a roboty zakończą się 16 października. — wyjaśnia rzeczniczka.

Jak udało nam się ustalić, istnieje duże prawdopodobieństwo, że siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przyszły sezon zagrają już w nowym domu. Co prawda sezon PlusLigi rozpoczyna się wraz z początkiem października, a halę trzeba będzie jeszcze przystosować do rozgrywania meczów ligowych, jednak jest duża szansa na zagranie kilku pierwszych meczów na wyjazdach, aby później rozegrać serię spotkań domowych.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak