Giżycko otrzymało 56 tys. na przycisk życia

2023-03-22 12:00:00(ost. akt: 2023-03-21 10:12:14)

Autor zdjęcia: gizycko.tv

Miasto wyposaży kolejnych seniorów w niezbędne urządzenia posiadające "przycisk życia". Uruchomienie systemu powiadamiania może nawet w 45 procentach zredukować zagrożenie w nagłych przypadkach.
Giżycko jako pierwszy samorząd w województwie warmińsko-mazurskim wdrożył w 2017 roku Krajowy Samorządowy System Teleopieki Domowej dla Seniorów, którego celem jest wzrost bezpieczeństwa seniorów w miejscu zamieszkania. Program skierowany jest do osób starszych, samotnych, schorowanych i potrzebujących. W marcu miasto otrzymało 56 tys. zł na kontynuację programu.

Krajowy Samorządowy System Teleopieki Domowej dla Seniorów to innowacyjne rozwiązanie w zakresie poprawy opieki nad osobami starszymi w środowisku zamieszkania. System alarmowy jest sprofesjonalizowanym systemem powiadamiania jednostek Państwowych Służb Ratownictwa, współpracującym w uzgodnionych procedurach z państwowym systemem ratownictwa. Stanowi doskonałe uzupełnienie krajowego systemu 112. Teleopieka kierowana jest do osób wymagających stosownej akcji ratowniczej w momencie, kiedy nie są w stanie wezwać pomocy w tradycyjny sposób.

Podopieczny systemu teleopieki musi być mieszkańcem Giżycka w wieku powyżej 60 lat, osobą samotną, schorowaną, posiadać telefon stacjonarny lub komórkowy, opłacać terminowo należności za abonament telekomunikacyjny, posiadać poprawnie działającą linię telekomunikacyjną, posiadać numer, który nie jest w żaden sposób zastrzeżony lub ukryty, być osoba zdrową psychicznie i rozumieć zasady przeznaczenia i działania powierzonego urządzenia „PRZYCISKU ŻYCIA”, a także wypełnić danymi niezbędne dokumenty, pozwalające na uruchomienie systemu w miejscu zamieszkania Podopiecznego.

Szczegółowych informacji udziela dr Katarzyna Karolska – Główny Specjalista z Biura Promocji i Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim, I piętro (nad USC), pokój nr 116 i 117.
ona