Były prezydent Gruzji: Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie

2023-03-20 19:34:07(ost. akt: 2023-03-20 19:37:48)
 Micheil Saakaszwili

Micheil Saakaszwili

Autor zdjęcia: PAP/Jacek Turczyk

Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa; Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie - podkreślił były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
Korespondentka Polskiego Radia w pisemnych pytaniach przekazanych Saakaszwilemu zapytała go o stan zdrowia i przygotowywaną misję polskich lekarzy, którzy mieliby go zbadać.

"To jest moja ostatnia nadzieja na pozostanie przy życiu. Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie. Jeśli uda mi się przeżyć, będę za to wdzięczny Polsce. Lech Kaczyński był politykiem, który miał największy wpływ na moje poglądy. Powtarzał mi: Różnica między nami, jako członkami Unii, a wami jest taka, że kiedy ja przestanę być prezydentem, będę mógł żyć, ty możesz zostać zabity. Niestety zabił go Putin, który teraz zabija mnie" - odpowiedział były prezydent.

Potwierdził wcześniejsze doniesienia o złym stanie zdrowia i złym traktowaniu w szpitalu.

"W tym szpitalu główne decyzje o leczeniu podejmują służby bezpieczeństwa. Usuwają i mianują personel medyczny. Próbują ingerować w historię choroby. Jestem bardzo blisko niewydolności wielonarządowej. Jestem bardzo słaby i cierpię z powodu ogromnego bólu" - podkreślił.

Źródło: PAP