Serial "Resortowe dzieci" już dziś na antenie TVP Info. Dorota Kania: "Nieznane do tej pory dokumenty"

2023-03-20 19:17:41(ost. akt: 2023-03-20 19:24:22)
W poniedziałek o godz. 21.15 na antenie TVP Info zadebiutuje serial dokumentalny „Resortowe dzieci”. W pierwszych odcinkach poruszony zostanie temat Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. „Znajdą się w nich nieznane do tej pory dokumenty, bardzo mocne komentarze” - zapowiedziała red. Dorota Kania w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
— Reżyserem filmu jestem ja i pani Anna Zapert. Sam pomysł jest zaczerpnięty z książki „Resortowe dzieci”, ponieważ większość Polaków, którzy poszli głosować w 1989 roku, byli przekonani o tym, że nastąpi duża zmiana. Tymczasem rzeczywistość okazała się brutalna. Resortowe dzieci dalej istnieją w naszym życiu społecznym, praktycznie w każdej dziedzinie życia publicznego — opowiedziała Dorota Kania, redaktor naczelna Polska Press.

Pierwsze odcinki będą poświęcone tzw. aferze Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego

— Znajdą się w nich nieznane do tej pory dokumenty, bardzo mocne komentarze ludzi, którzy zajmowali się aferą FOZZ. Pierwsze odcinki poświęciliśmy właśnie tej sprawie, dlatego że FOZZ jest „matką wszystkich afer”. To z tej afery wypączkowały tzw. elity III RP, a ludzie, którzy tkwili w tej aferze, w dalszym ciągu są osobami znanymi i publicznymi — podkreśliła dziennikarka.

Cykl dokumentalny „Resortowe dzieci” składa się z czterech serii: biznes, służby, media i politycy. Dlaczego akurat te obszary?

— Ponieważ to dziedziny, które decydują o życiu Polaków i nie brakuje w nich resortowych dzieci. Mało tego, często jest tak, że resortowe dzieci wyznaczały kierunek, w którym miała się kształtować polityka w szeroko rozumianym znaczeniu, także w działalności służb, w mediach, które zostały opanowane przez resortowe dzieci, a także w biznesie — powiedziała reżyser serialu dokumentalnego w rozmowie z wpolityce.

Jak czytamy w zapowiedzi na portalu tvp.info, przy produkcji serialu wykorzystano materiały archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej: zdjęcia, filmy, nagrana, kopie dokumentów, materiały archiwalne TVP, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej. W każdym odcinku, które będą trwały ok. 20 minut, znajdą się również wypowiedzi komentatorów i świadków historii.

— Cykl dokumentalny pokazuje, że mimo nadziei, jaką niósł rok 1989, w Polsce nie skończył się komunizm. Mimo pozorów zmian władzę w III RP przejęły resortowe dzieci. Ludzie, którzy mają ideologiczne pokrewieństwo ze służbami specjalnymi PRL bez względu na to, czy pochodzą z resortowych rodzin, czy też wynika to z ich poglądów — podkreślono w zapowiedzi.

— To mentalne dziedzictwo ze strukturami o komunistycznych korzeniach jest szczególnie niebezpieczne dla normalnie funkcjonującego państwa. Mimo upływu lat działalność resorowych dzieci nadal jest obecna we wszystkich segmentach życia publicznego — czytamy.

Pod tytułem samym tytułem „Resortowe dzieci” ukazały się książki autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza. „Resortowe dzieci. Służby” zdobyły Główną Nagrodę Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2015 roku.

Emisja – poniedziałek o godz. 21.15 w TVP Info i wtorek o godz. 23.15.

kpc/wPolityce.pl/tvp.info

Logo portalu wpolityce.pl